Redakcja Polska

Milion euro dla Lotniska Chopina. Unia wesprze projekt zwiększający bezpieczeństwo

05.02.2023 15:14
Komisja Europejska dofinansuje projekt zwiększający bezpieczeństwo operacji lotniczych warszawskiego Lotniska Chopina i dostosowujący infrastrukturę do obowiązujących wymagań - poinformowało Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Zakładane dofinansowanie to ponad milion euro.
Projekt obejmuje poprawę bezpieczeństwa naziemnego ruchu lotniskowego m.in. poprzez modernizację oświetlenia projektorowego na płytach postojowych.
Projekt obejmuje poprawę bezpieczeństwa naziemnego ruchu lotniskowego m.in. poprzez modernizację oświetlenia projektorowego na płytach postojowych.Chopin Airport/Twitter

Chodzi o projekt "Inwestycje w zakresie infrastruktury podwójnego zastosowania na Lotnisku Chopina w Warszawie w zakresie utrzymania operacji usług podstawowych (24/7)". Jak wskazano, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" otrzymało decyzję Komisji Europejskiej o jego dofinansowaniu.

"Głównym celem zadania jest zwiększenie bezpieczeństwa operacji lotniczych i dostosowanie elementów infrastruktury do wymagań zgodnie z obowiązującymi przepisami" - przekazało PPL.

Poprawa jakości oświetlenia

Dofinansowanie pochodzi z instrumentu Komisji Europejskiej - Connecting Europe Facility (CEF) w ramach inicjatywy Military Mobility. Wyjaśniono, że Lotnisko Chopina w Warszawie m.in. ze względu na współdzielenie infrastruktury z 1. Bazą Lotnictwa Transportowego spełnia podstawowe kryterium lotniska podwójnego znaczenia, czyli cywilno-wojskowego.

Projekt obejmuje poprawę bezpieczeństwa naziemnego ruchu lotniskowego poprzez realizację systemu zobrazowania naziemnego ruchu lotniskowego; dostosowanie jakości oświetlenia lotniskowego pola naziemnego do obowiązujących przepisów poprzez modernizację oświetlenia projektorowego na płytach postojowych.

Prace zaplanowano na 16 miesięcy

Projekt ma być realizowany w latach 2022-2024. Szacowany budżet projektu to 2.440.089 euro, a zakładane dofinansowanie to kwota 1.084.303,50 euro. Prace zaplanowane są na 16 miesięcy. Obecnie trwa etap uzgadniania z KE umowy.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Portem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W ubiegłym roku lotnisko odprawiło ponad 14,4 mln podróżnych.


PR24/IAR/PAP/ho

Polska gospodarka zakończyła 2022 rok większa o 4,9 procent

30.01.2023 13:36
Polska gospodarka zakończyła 2022 rok większa o 4,9 procent - wynika z wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

PERN i PKN Orlen uruchomiły rurociąg Boronów Trzebinia

01.02.2023 15:38
PERN i PKN Orlen uruchomiły rurociąg Boronów Trzebinia. Przedstawiciele obu spółek podkreślają, że nowo powstały odcinek, liczący 97 kilometrów, zwiększy bezpieczeństwo, stabilność i szybkość dostaw oleju napędowego oraz benzyny dla klientów na Śląsku i w Małopolsce. Oprócz nowego odcinka rozbudowywany jest także terminal w Trzebini, który zwiększy swoje możliwości magazynowe.

Polska największym hubem przeładunkowym na Bałtyku

02.02.2023 10:45
Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, że ubiegły rok był bardzo dobry dla polskich portów. Chodzi głównie o rekordowy wolumen przeładunków - 133 miliony ton.

Polska i kraje bałtyckie zabiegają o mechanizm UE dostosowujący pułapy cenowe na rosyjskiego diesla do wahań rynkowych

03.02.2023 13:52
Polska zabiega o unijny mechanizm dostosowujący pułapy cenowe na produkty z rosyjskiej ropy do wahań rynkowych. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że dziś będzie to jeden z tematów spotkania ambasadorów krajów członkowskich. Polska oczekuje, że Komisja Europejska przedstawi propozycję w tej sprawie.