Redakcja Polska

KE zaakceptowała polski program pomocy dla rolników w wysokości 50 mln złotych

09.06.2023 15:21
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla producentów rolnych w wysokości 50 milionów złotych w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Wsparcie - jak poinformowała Bruksela - ma być udzielane w formie dotacji bezpośrednich, by zrekompensować straty rolnikom, którzy mają problemy z wypłacalnością.
UE koniecznie musi utworzyć korytarze solidarnościowe - ocenił Robert Telus
UE koniecznie musi utworzyć korytarze solidarnościowe - ocenił Robert TelusShutterstock/Artem Grebenyuk

To siódma transza "wojennej" krajowej pomocy publicznej dla polskich rolników, począwszy od programu nawozowego w kwietniu ubiegłego roku. Ostatnia zgoda Komisji na wsparcie rządowe zapadła w poniedziałek - póltora miliarda złotych w ramach dopłat do oprocentowania pożyczek. A nieco ponad dwa tygodnie temu zaakceptowana została pomoc publiczna wartości 4 miliardów 700 milionów złotych dla rolników w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych oraz niestabilnością na rynku.

Pomoc publiczna w Unii Europejskiej jest ograniczona. Za każdym razem, kiedy rządy państw członkowskich chcą przekazać wparcie finansowe z budżetów krajowych, muszą pytać Komisję Europejską o zgodę. A ta ocenia, czy nie dochodzi do zakłóceń na unijnym rynku. Jeśli chodzi o program dziś zatwierdzony to Komisja uznała, że jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, by zaradzić poważnym zaburzeniom gospodarczym. Pomoc publiczna nie może przekroczyć 250 tysięcy euro na beneficjenta i musi być przyznana najpóźniej do końca tego roku.


IAR/dad

Jest zgoda krajów Unii na pakt migracyjny i negocjacje z Parlamentem Europejskim. Polska przeciw

09.06.2023 09:58
Jest zgoda unijnych krajów na pakt migracyjny i negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie jego ostatecznego kształtu. Po kilkunastu godzinach negocjacji decyzję podjęli w Luksemburgu większością głosów ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich. Polska i Węgry były przeciwko, wstrzymały się Bułgaria, Malta, Litwa i Słowacja.

Szef MSZ zadowolony z wyboru Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. "Ogromny sukces"

09.06.2023 13:13
Wybór do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ to ogromny sukces Polski; Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju - podkreślił w piątek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Niemieccy posłowie otrzymali polski raport o stratach wojennych

09.06.2023 14:06
Do wszystkich deputowanych w Bundestagu został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45; niebawem raport trafi do deputowanych w Bundesracie - przekazał w piątek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.