Redakcja Polska

Polskie „Mini-Davos” już po raz trzeci w Bernie

17.09.2023 18:50
Razem na szczyt – to motto III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, na które w dniach 18-19 września zaprasza do berneńskiego Centrum Kongresowego „Kursaal” Ambasada RP w Bernie. Odbywające się od 2021 roku wydarzenie w ciągu zaledwie dwóch lat wyrosło na najważniejszą platformę wspierającą rozwój polsko-szwajcarskiej współpracy.
Ambasador RP Iwona Kozłowska
Ambasador RP Iwona Kozłowska Foto: Thomas Meier/Blick

W tym roku w Bernie spotka się niemal 300 przedstawicieli kręgów gospodarczych, naukowych, administracji publicznej i świata kultury, aby nawiązywać cenne kontakty, a także inicjować nowe wspólne projekty. Podobnie jak przed rokiem, cały drugi dzień Forum poświęcony będzie współpracy w najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technicznie obszarach. Przedmiotem dyskusji będą też m.in. wyzwania dla polsko-szwajcarskiej współpracy, potencjał sektora budowlanego czy wykorzystanie środków przekazywanych przez Szwajcarię w ramach tzw. Swiss contribution.

O sukcesie Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii świadczyć może nie tylko rosnąca systematycznie liczba jego uczestników, ale również ogromne zainteresowanie zaangażowaniem się we wspieranie i współtworzenie tego wydarzenia. Wśród partnerów III Forum znalazły się nie tylko resorty rozwoju i spraw zagranicznych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polska Organizacja Turystyczna, ale również Bank Pekao, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Fundacja Polonium oraz dwie wiodące szwajcarskie instytucje wspierające innowacyjność i przedsiębiorczość.

Muszę przyznać, że dwa lata temu, kiedy inicjowałam Forum, nie oczekiwałam, że tak szybko się ono rozrośnie i osiągnie w krótkim czasie tak wysoki poziom – mówi Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska. Podkreśla przy tym, że potencjał wydarzenia daleki jest jeszcze od wyczerpania. Forum z całą pewnością może i będzie się dalej rozwijać; tego jestem pewna – przekonuje ambasador.

Wśród mówców, którzy wystąpią podczas III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, znajdą się premier Mateusz Morawiecki i szefowa szwajcarskiego resortu gospodarki Helene Budliger Artieda. Pięciu partnerów instytucjonalnych, w tym PAIH, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Blockchain oraz Fundacja Polonium, zaoferowało koordynację i merytoryczną opiekę nad panelami dyskusyjnymi. Dzięki temu udało się stworzyć wyjątkowo interesujący i różnorodny program, który uzupełniają i uatrakcyjniają koncert jazzowy oraz wystawa poświęcona walorom turystycznym Polski. III Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii będzie prawdziwym dwudniowym świętem polsko-szwajcarskiej współpracy.


Źródło: Ambasada RP w Bernie/ho 

 

Prezydent Andrzej Duda w Krynicy: jest realna perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO

17.09.2023 11:00
Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w środę w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Marszałek Elżbieta Witek: oddajemy cześć i chwałę wszystkim zamordowanym przez Sowietów

17.09.2023 11:22
- Dzisiaj oddajemy cześć i chwałę wszystkim tym, którzy zostali zamordowani przez Sowietów; dzisiaj także oddajemy hołd wszystkim żołnierzom - powiedziała w niedzielę w Legnicy do uczestników obchodów 84. rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Szef NATO wezwał Niemcy do zwiększenia wydatków na obronę. Wspomniał czasy zimnej wojny

17.09.2023 15:48
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Sojusz musi być przygotowany na długotrwałą wojnę na Ukrainie. W wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke polityk wezwał też Niemcy do zwiększenia wydatków na obronę.