Redakcja Polska

Rosyjski publicysta: pod hasłem "najemnik" kryje się rosyjska armia

14.01.2020 15:07
Pod hasłami "najemnik" i "Prywatna Agencja Wojskowa" ukrywa się rosyjska armia - stwierdził na antenie radia Echo Moskwy niezależny publicysta Oleg Kaszyn. Dziennikarz odniósł się w ten sposób do niedawnych wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, który oświadczył, że Moskwa nie ma nic wspólnego z rosyjskimi najemnikami służącymi na Bliskim Wschodzie i w Afryce. - To absolutna hańba - tak nazwał wypowiedź Władimira Putina rosyjski publicysta.
Audio
  • Rosyjski publicysta: pod hasłem najemnik kryje się rosyjska armia. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMax Sky/Shutterstock.com

Oleg Kaszyn w wypowiedzi dla radia Echo Moskwy przypomniał, że rosyjskie prawo przewiduje surowe kary za zakładanie organizacji paramilitarnych i służbę najemną. Dziennikarz tłumaczy, że za Prywatną Agencją Wojskową znaną jako "grupa Wagnera" stoją Rosyjskie Siły Zbrojne - rosyjskie państwo. Dodaje, że wysyłanie Rosjan do stref objętych konfliktami zbrojnymi, pod przykrywką "najemników" i publiczne odcinanie się od nich jest "haniebne".

W ocenie publicysty, tacy ludzie jak Władimir Putin "pracujący dla KGB sądzą, że państwo powinno ukrywać swoje postępowanie przed obywatelami, bo według nich społeczeństwo i prasa z definicji są wrogami państwa".

Światowe i rosyjskie media od dawna wskazują, że tak zwana "grupa Wagnera", to organizacja paramilitarna wspierana przez rosyjską armię i wykonująca zadania zlecone przez Ministerstwo Obrony, służby specjalne lub rosyjskie koncerny. Według rosyjskich mediów niezależnych, bezpośrednio za działania "grupy Wagnera" odpowiada przyjaciel Władimira Putina - biznesmen z Petersburga Jewgienij Prigożyn. Żołnierze tej organizacji walczyli między innymi w Donbasie po stronie prorosyjskich separatystów, w Syrii wspierają reżim Baszara al-Asada, w Libii antyrządowe oddziały Chalifa Haftara i prowadzą szkolenia wojskowe w krajach afrykańskich oraz Ameryki Południowej.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja armia

Lwów: młodzieżowe spotkanie kolędnicze "Z kolędą ku przyjaźni"

14.01.2020 11:22
W domu parafialnym przy kościele św. Antoniego we Lwowie, studenci polskiego pochodzenia i wolontariusze zrzeszeni w klubie "Strefa Młodzieży" spotkali się na spotkaniu opłatkowym "Z kolędą ku przyjaźni". Wspólnie kolędowano, dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia.

Niemcy i Rosja zgodne: interesy zamiast ideałów, gdy chodzi o Nord Stream 2

14.01.2020 12:33
W niemieckich mediach nie milkną echa komentarzy po ostatnim spotkaniu kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Władimira Putina w Moskwie. Jak zauważają komentatorzy, rozmowa przywódców obu państw trwała blisko cztery godziny, a tematy kontrowersyjne, takie jak zamordowanie w Berlinie imigranta z Gruzji, zostały świadomie wykluczone z agendy. Przeważały wspólne sprawy - ocenił autor atrykułu w dzienniku "Tagesspiegel". Z kolei "Bild" stwierdził, że Merkel przestała już być równorzędnym przeciwnikiem Putina.

Większa konkurencyjność na kolei. Rząd przyjął nowe przepisy

14.01.2020 15:30
Rząd przyjął zmiany w ustawie o tranporcie kolejowym. Ich celem jest dopuszczenie na polskie tory zagranicznych przewoźników i tym samym zwiększenie konkurencji. Jest element dostosowania naszych przepisów do wymogów unijnych.

Białoruski opozycjonista bez wizy Schengen. Litwa blokuje wniosek

14.01.2020 14:51
Znany białoruski ekonomista i polityk polskiego pochodzenia ma bezterminowy zakaz otrzymywania wiz Schengen. Jarosław Romańczuk dowiedział się, że na czarną listę został wpisany przez Litwę prawdopodobnie po którymś ze swoich komentarzy. Nie wyklucza, że dotyczył on przemytu papierosów przez białorusko-litewską granicę.