Redakcja Polska

Żaryn: Rosja kontynuuje eksponowanie informacji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi

07.04.2023 15:20
- Rosja kontynuuje eksponowanie informacji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi. Kontynuowanie tego wątku ma charakter eskalacyjny i jest elementem presji psychologicznej na decydentów i społeczeństwa Zachodu - ocenił w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Rosja posiada środki przenoszenia broni jądrowej, m.in. rakiety typu Kalibr czy Iskander
Rosja posiada środki przenoszenia broni jądrowej, m.in. rakiety typu Kalibr czy Iskandershutterstock/Andrey 69

We wpisie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przypomniał, że podstawą formalną rosyjskiej presji psychologicznej na wolny świat jest ogłoszona przez Władimira Putina nowa koncepcja polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej. "Dokument legitymizuje działania Rosji ukierunkowane na polaryzację i paraliżowanie Zachodu" - napisał.

Podkreślił, że w kontrolowanych przez Rosję kanałach komunikacji Polska pozostaje jednym z wiodących celów działań o charakterze zastraszania, a narracje Rosjan zawierają groźby ataków jądrowych na polskie miasta i wizję pewnej przegranej Rzeczpospolitej w przypadku konfrontacji z Federacją Rosyjską.

Rosyjski aparat kontynuuje operacje

"Rosyjski aparat wpływu kontynuuje operacje informacyjne mające uwiarygadniać fałszywe tezy o polskich dążeniach do zajęcia zachodniej Ukrainy i grodzieńszczyzny, a nawet kinetycznego ataku na obwód kaliningradzki - zauważył Stanisław Żaryn.

Wskazał też, że Rosja konsekwentnie prowadzi działania psychologiczno-informacyjne ukierunkowane na obniżenie woli członków NATO do wspierania Ukrainy dostawami broni. "W serwisach społecznościowych Rosjanie promują wizję, według której pomoc Ukrainie jest »przedłużaniem« wojny i cierpień" - podał.

Manipulacje i kłamstwa

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP stwierdził, że Rosja eksponuje równocześnie polityczne, społeczne i gospodarcze "skutki pomocy Ukrainie", stosuje manipulacje i kłamstwa sugerując, że pomoc Ukrainie ma negatywne skutki dla Zachodu a nawet Ukraińców. "Białoruska propaganda zintensyfikowała działania informacyjne, które eksponują temat zgonów migrantów na granicy z Polską. Zdjęcia zwłok i dezinformacja o podrzucaniu ciał przez polskie służby graniczne to kontynuacja dotychczas prowadzonych działań w domenie psychologicznej" - zaznaczył Żaryn.

Dodał, że z drugiej strony aparat wpływu Mińska adresuje część operacji do wrażliwości części polskiego społeczeństwa, aby prowokować incydenty, a także zaszczepiać fałszywe narracje mogące pogłębiać polaryzację społeczną w Rzeczpospolitej.

Aktywizacja środowisk antysystemowych

"Środowiska antysystemowe w Rzeczpospolitej skupione wokół organizacji pozorujących pacyfizm zwiększają zaangażowanie w działania informacyjne wpisane w cele propagandowe Federacji Rosyjskiej i promujące sprzeciw wobec wspierania wysiłku obronnego Ukrainy" - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Zauważył również, że monitoring przestrzeni informacyjnej wskazuje na wzrost liczby niemieckich publikacji przypisujących Polsce antysemityzm, prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej a także rzekomą niezdarność władz RP w kwestiach ochrony środowiska naturalnego.

PAP/dad

Marek Dzierżak: tęsknię za Polską każdego dnia

08.04.2023 07:45
Chciałbym, by moje dzieci wychowane na emigracji, poczuły to co ja, kiedy samolot ląduje na lotnisku w Modlinie czy na Okęciu. Jak jadę tramwajem w Dublinie czasem nie wszystko dosłyszę z rozmów prowadzonych przez pasażerów, a w Warszawie wszystkie ploteczki do mnie docierają. Tęsknię za Polską każdego dnia – przyznaje Marek Dzierżak mieszkający z rodziną w Irlandii.

Regionalne władze dziękują Polsce za 36 wagonów pomocy materialnej dla szkół w obwodzie chersońskim

07.04.2023 13:36
Polska rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazała szkołom z zachodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, 36 wagonów pomocy materialnej, w tym m.in. ławki, krzesła i szafki; placówki edukacyjne są tam obecnie remontowane i przywracane do użytku po okresie rosyjskiej okupacji. Dziękujemy polskim darczyńcom - powiadomiły w piątek władze Chersońszczyzny.

Mińsk: 5 lat kolonii karnej dla pięciu opozycjonistów za wywieszenie flag Ukrainy i Białorusi

07.04.2023 14:28
Sąd w Mińsku skazał pięcioro opozycjonistów na 5 lat kolonii karnej za wywieszenie na domu mieszkalnym flagi Ukrainy i zabronionej przez władze narodowej biało-czerwono-białej flagi białoruskiej - powiadomiło Radio Swaboda.