Redakcja Polska

Pociski Storm Shadow dużym wsparciem dla Ukrainy. "100 proc. skuteczności"

29.05.2023 09:22
Jak poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, przekazane przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją.
Ukraińscy żołnierze używają już brytyjskich pocisków Storm Shadow
Ukraińscy żołnierze używają już brytyjskich pocisków Storm ShadowABACA / Abaca Press / Forum

- Mogę powiedzieć, że wszystkie odpalenia Storm Shadow, które miały miejsce dotychczas, wszystkie, 100 procent, trafiły w cele wyznaczone przez Sztab Generalny - oświadczył minister występując w ukraińskiej telewizji.

Reznikow zwrócił uwagę, że Ukraina musi przygotować się do rosyjskich ataków powietrznych przed końcem jesieni. - Na zimę musimy wzmacniać obronę powietrzną. (…) Musimy pokryć wszystkie aglomeracje, nie tylko Kijów, ale i Charków, Dniepr, Odessę, Lwów i Zaporoże - wskazał Reznikow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Storm Shadow dla Ukrainy

Wielka Brytania potwierdziła przekazanie Ukrainie pocisków Storm Shadow 11 maja. Już kolejnego dnia pojawiły się nieoficjalne informacje, że ukraińska armia mogła użyć tego uzbrojenia podczas ataku na cele rosyjskie w okupowanym Ługańsku w Donbasie.

Skonstruowane przez Wielką Brytanię i Francję pociski manewrujące Storm Shadow mają zdecydowanie większy zasięg niż jakiekolwiek inne zachodnie pociski przekazane do tej pory Ukrainie. Według specyfikacji producenta ich maksymalny zasięg to 560 km, choć w wersji eksportowej jest to między 250 a 300 km. Dla porównania przekazane Ukrainie amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS mogą razić cele oddalone o około 80 km.PAP/dad

Taktyczna broń jądrowa na Białorusi. Biden odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

27.05.2023 09:50
Prezydent Joe Biden potępił rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia amerykański przywódca powiedział, że jego reakcja na plany Rosji jest "skrajnie negatywna".

Czeczeni na wojnie przeciwko Rosji walczą także o swoją wolność i niepodległość

28.05.2023 21:00
Wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, jest również wojną Czeczenów – mówią członkowie czeczeńskiego batalionu ochotniczego.

Recep Tayyip Erdogan zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich w Turcji

28.05.2023 20:43
Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów.