Redakcja Polska

System przeciwlotniczy "Mała Narew" trafił do żołnierzy w Gołdapi

15.09.2023 13:51
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział budowę najsilniejszej armii lądowej. Polityk odwiedził Gołdap przy granicy z Rosją, gdzie przekazał baterię systemu "Mała Narew".
Gołdap: szef MON zapowiada wzmocnienie armii
Gołdap: szef MON zapowiada wzmocnienie armiiTT@MON_GOV_PL

Bateria systemu "Mała Narew" trafiła do żołnierzy z pułku przeciwlotniczego w Gołdapi. Kluczyki do zestawu opartego o brytyjskie wyrzutnie i pociski CAMM przekazał symbolicznie mundurowym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W wystąpieniu w siedzibie pułku w Gołdapi szef MON podkreślał, że nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej to element wzmacniania polskiej armii.


Sprzęt do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu to kolejny taki system, jak trafił do polskiego wojska. W październiku ubiegłego roku "Małą Narew" dostali żołnierze 18 Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu.

Posłuchaj
00:30 12552587_1.mp3 Minister Błaszczak przekazał "Małą Narew" żołnierzom z pułku w Gołdapi (IAR)

"Mała Narew"

"Mała Narew" to system, który składa się z brytyjskich wyrzutni iLauczer oraz pocisków CAMM. Uzbrojenie zamontowane jest na podwoziu Jelcza. Rodzimy przemysł dostarczył też system radarowy Soła i system kierowania ogniem Zenit.

Zestawy "Małej Narwi" to wstęp do realizacji większego, wartego kilkadziesiąt miliardów złotych kontraktu. Program "Narew", do którego umowy podpisano na początku września w trakcie targów zbrojeniowych w Kielcach, zakłada dostawy ponad tysiąca pocisków oraz kilkudziesięciu jednostek ogniowych. Kontrakt będzie realizowany do 2035 roku.

PAP/IAR/dad

Joanna Wajda nową dyrektorką Instytutu Polskiego w Paryżu

15.09.2023 11:50
Zmiana kierownictwa w Instytucie Polskim w Paryżu. Na początku września nową dyrektorką placówki została Joanna Wajda - była dziennikarka TVP i wicedyrektorka departamentu dyplomacji publicznej kulturalnej w MSZ. W rozmowie z Polskim Radiem nowa szefowa Instytutu przedstawiła wizję swojej pracy i plany na nowy sezon kulturalny.

Straż Graniczna nagrała zachowanie migrantów. "Kocham Niemcy, pier***ę Polskę"

15.09.2023 12:37
Sprowadzani przez reżim białoruski z państw Bliskiego Wschodu cudzoziemcy cały czas próbują szturmować polską granicę i nielegalnie przedostać się do Unii Europejskiej. Nowe nagranie z granicy pokazali funkcjonariusze Straży Granicznej. Widać na nim kilku migrantów z plecakami i śpiworami, którzy wykonują wulgarne gesty w kierunku polskiego patrolu; jeden symuluje, że strzela do strażników, inny mówi, że "kocha Niemcy i pier***i Polskę".

Media w USA: Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim

15.09.2023 13:03
Prezydent USA Joe Biden spotka się w przyszłym tygodniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - informują amerykańskie media powołując się na urzędników Białego Domu. Do spotkania ma dojść w Waszyngtonie po dorocznym szczycie ONZ w Nowym Jorku.