Redakcja Polska

Wikipedia Polska będzie bić Rekord Guinnessa w najdłuższym edytonie

25.09.2023 12:31
Szeroko pojęte dziedzictwo Polski będzie motywem przewodnim stugodzinnego edytonu polskiej Wikipedii. 26 września, w dniu 22. urodzin polskojęzycznej Wikipedii, w Bibliotece przy ul. Koszykowej w Warszawie, spotkają się doświadczeni i początkujący edytorzy, by podjąć próbę pobicia Rekordu Guinnessa w najdłuższym edytonie.
Audio
  • Z Jolantą Drzewakowską, koordynatorką komunikacji Wikimedia Polska rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Wikipedia Polska będzie bić rekord Guinnessa w najdłuższym edytonie.
Wikipedia Polska będzie bić rekord Guinnessa w najdłuższym edytonie.foto: shutterstock Planet Studio

Idea bicia rekordu w edytowaniu wyszła od społeczności edytującej Wikipedię, również ustalenia dotyczące hasła, pod którym będzie to wydarzenie przebiegać, były konsultowane z użytkownikami – mówi Jolanta Drzewakowska, koordynatorka komunikacji Wikimedia Polska.

Próba bicia rekordu ma charakter stacjonarny, co oznacza, że wszyscy uczestnicy muszą edytować treści w jednym miejscu. Biorący udział w wydarzeniu zmierzą się z wyzwaniem w stugodzinnym edytonie. Poprzedni rekord, ustanowiony przez Meksykanów w 2016 roku, wynosił 72 godziny. Wydarzenie zgodnie z wymogami Rekordu Guinnessa jest otwarte ale jak dodaje Jolanta Drzewakowska „żelazna grupa edytorów będzie na miejscu przez cały czas”.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Z Jolantą Drzewakowską, koordynatorką komunikacji Wikimedia Polska, rozmawiała Małgorzata Frydrych.


Centrum Polonijne KUL zainaugurowało działalność w Berlinie

24.09.2023 11:54
Podczas inauguracji Centrum Polonijnego KUL w Berlinie w sobotę przedstawiciele uniwersytetu przedstawili ofertę kursów dla Polonii i Polaków za granicą – poinformował w niedzielę Katolicki Uniwersytet Lubelski.

"Bądźmy ambasadorami Polski na Wyspach". Polonijny Kongres "Polska - Wielki Projekt"

25.09.2023 10:00
W Londynie odbył się Polonijny Kongres „Polska - Wielki Projekt”, zorganizowany w centrum konferencyjnym „The View”, prestiżowego Królewskiego Kolegium Chirurgów. Całodzienny kongres, zorganizowany został przez Fundację "Polska Wielki Projekt" i portal British Poles.

Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA

25.09.2023 11:53
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będą to zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek autorstwa Melchiora Steidla skradziony w 2005 roku z warszawskiej kolekcji prywatnej.

Eurostat: Polacy wśród najbardziej zapracowanych w Unii Europejskiej

25.09.2023 12:42
Z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) wynika, że Polacy znajdują się na drugim miejscu w UE pod względem czasu, jaki w ciągu tygodnia spędzają w pracy. Wyprzedzają nas tylko Grecy.