Redakcja Polska

Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce. Wysoki urzędnik USA potwierdza Polskiemu Radiu

24.04.2024 11:26
Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce. Wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu potwierdził Polskiemu Radiu, że część uzbrojenia, która wejdzie w skład najnowszego pakietu amerykańskiej pomocy dla Kijowa została już rozlokowana w magazynach w Polsce.
Wyrzutnia pocisków systemu Javelin
Wyrzutnia pocisków systemu JavelinŹródło: Twitter/MON

Według informacji Polskiego Radia prezydent Joe Biden już kilka tygodni temu polecił Pentagonowi przygotowanie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy licząc na uchwalenie przez Kongres pakietu pomocy sojusznikom USA. Broń trafiła między innymi do magazynów w Polsce. - Część sprzętu została wcześniej przygotowana i dotrze na Ukrainę w najbliższych dniach - potwierdził Polskiemu Radiu wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu.

Pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zostanie ogłoszony i uruchomiony po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena zatwierdzonej przez Kongres ustawy o wsparciu Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. Ma to nastąpić jeszcze dzisiaj.


Posłuchaj
00:50 12944545_1.mp3 Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że w nowym pakiecie znajdą się między innymi systemy obrony powietrznej, pociski artyleryjskie i pojazdy opancerzone. Pakiet będzie obejmować duże ilości sprzętu i amunicji.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina USA

Rosja przy granicy z Finlandią rozmieściła systemy, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową

23.04.2024 12:52
Rosja przerzuciła pod granicę z Finlandią wyrzutnie rakiet Iskander-M, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową – pisze portal The Moscow Times, oceniając to jako odpowiedź na wejście Finlandii do NATO.

Pomoc USA dla Ukrainy. CNN: broń dla Ukraińców jest już w Polsce i Niemczech

23.04.2024 14:54
Znaczna część broni, która ma trafić do Ukrainy znajduje się już w magazynach w Polsce i Niemczech – poinformowała we wtorek CNN, powołując się na amerykańskie źródło związane z dostarczaniem pomocy wojskowej. Urzędnicy z USA nie potwierdzają tej wiadomości.

Londyn przekaże 500 milionów funtów Ukrainie. Stoltenberg: Wielka Brytania daje przykład innym członkom NATO

23.04.2024 18:42
Wielka Brytania przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 500 milionów funtów - powiedział podczas wizyty w Warszawie premier Rishi Sunak. Będzie to największy do tej pory brytyjski pakiet dla Kijowa.

"Die Welt": jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy?

24.04.2024 09:22
Polska po ataku Rosji na Ukrainę stała się państwem frontowym i jednym z kluczowych członków NATO. W relacjach z USA władze w Warszawie dysponują atutami, których nie mają inni europejscy sojusznicy. Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy dla Ukrainy? - zastanawia się "Die Welt".