Redakcja Polska

Polak zdobył Everest z poziomu morza. Wyprawa zajęła mu... trzy miesiące

21.05.2024 15:12
Niezwykły wyczyn Polaka. Mateusz Waligóra zdobył Mount Everest, startując z poziomu morza. Specjalista od ekstremalnych wypraw ma za sobą himalajski triathlon. Z Zatoki Bengalskiej Oceanu Indyjskiego wyruszył na rowerze do Nepalu, odbył trekking do bazy pod najwyższą górą świata, a następnie wspiął się na wierzchołek Everestu. Cała wyprawa zajęła mu trzy miesiące.
Polak zdobył Everest z poziomu morza
Polak zdobył Everest z poziomu morza Mateusz Waligóra/Facebook

Wyprawa Polaka w Himalaje ma ważny cel. Zwraca uwagę na zmiany klimatyczne i inne problemy ekologiczne z naciskiem na edukację związaną z recyklingiem elektroodpadów, które gromadzą się pod najwyższymi górami świata.

Polak miał swoją inspirację do wyczynu. W 1990 roku na szczycie Mount Everestu stanął Australijczyk Tim Macartney-Snape. Był pierwszym człowiekiem, który dotarł na najwyższy szczyt świata w formule "z morza na szczyt" - z poziomu 0 m n.p.m. na 8848 m n.p.m.

IAR/dad

Wystartowała druga edycja ogólnopolskiej kampanii #TataTeżCzyta

21.05.2024 11:00
Ogólnopolska kampania "#TataTeżCzyta" to proczytelnicza inicjatywa Fundacji Powszechnego Czytania oraz Wydawnictwa Tatarak, skierowana do mężczyzn, przede wszystkim do ojców. Jej głównym celem jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów, do czytania dzieciom.

Mazowsze gospodarzem XXII Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii

19.05.2024 19:32
Fundacja Polonia zaprasza do udziału w XXII edycji Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która odbędzie się w dniach 28–30 czerwca 2024 roku w Warszawie i na Mazowszu. Współorganizatorem konferencji jest Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, który był gościem Polskiego Radia dla Zagranicy.

„Krąg romantyczny”. Międzynarodowa konferencja poświęcona bohaterom romantyzmu

21.05.2024 14:06
Druga część konferencji współorganizowanej przez Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 22–24 maja 2024 roku w Warszawie i Żelazowej Woli.