Redakcja Polska

„Krąg romantyczny”. Międzynarodowa konferencja poświęcona bohaterom romantyzmu

21.05.2024 14:06
Druga część konferencji współorganizowanej przez Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 22–24 maja 2024 roku w Warszawie i Żelazowej Woli. 
Audio
  • „Krąg romantyczny” – międzynarodowa konferencja poświęcona bohaterom romantyzmu
Urszula Król i Seweryn Kuter w studiu PRdZ
Urszula Król i Seweryn Kuter w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Pierwsza część wydarzenia miała miejsce w grudniu ubiegłego roku w Paryżu. Przedmiotem konferencji są wzajemne wpływy francuskich i polskich twórców romantycznych. Przedstawiciele różnych nauk humanistycznych będą kontynuować refleksję nad stanem badań europejskiego romantyzmu – wszystko po to, by odnaleźć jego nowe oblicza. 

Konferencja jest realizowana w ramach dwuletniego, międzynarodowego projektu badawczego opartego na zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie. Program obejmuje m.in. wykłady mistrzowskie i wizyty studyjne. 

O szczegóły konferencji Seweryna Kutra, dyrektora Muzeum Chopina oraz Urszulę Król, koordynatorkę wydarzenia zapytała Ewa Plisiecka.

Rękopis „Fortepianu Chopina” Norwida w Muzeum Chopina w Warszawie

12.05.2023 14:30
Specjalny pokaz bezcennego oryginału pochodzącego ze zbiorów Biblioteki Narodowej można zobaczyć w maju w nowo wyremontowanym budynku muzeum.  

W Warszawie rozpoczyna się 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

04.10.2023 11:36
W wydarzeniu organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina weźmie udział 35 pianistów z 14 krajów, w tym z Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.  

Polsko-francuska konferencja „Krąg romantyczny” w Paryżu

14.12.2023 14:42
To międzynarodowe wydarzenie miało miejsce na początku grudnia; druga część konferencji, którą zorganizowało warszawskie Muzeum Chopina, odbędzie się za pół roku w polskiej stolicy.

Warszawskie Łazienki Królewskie – miejsce pełne polskiej historii

03.05.2024 10:38
Na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie w związku ze Świętem Konstytucji 3 Maja prezentowana jest kopia dokumentu z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.