Redakcja Polska

Ursula von der Leyen: jesteśmy zjednoczeni w walce o sprawiedliwość dla Ukrainy

04.03.2023 09:00
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we Lwowie wzięła udział w konferencji prokuratorów generalnych państw partnerskich.
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen shutterstock.com/martinbertrand.fr

"Inwazja Rosji przyniosła Ukrainie niewysłowione cierpienia. Prawie rok temu świat zobaczył horror Buczy. Ja sama byłam tam i byłam świadkiem okrucieństw popełnionych prze siły rosyjskie. Jest coraz więcej dowodów na ataki przeciw cywilom i ataki na energetyczną i inną infrastrukturę, tortury, okrutne traktowanie, przestępstwa seksualne, doraźne egzekucje, o których wiadomo, że są popełniane przez siły rosyjskie. Nawet dzieci nie są oszczędzane" - oznajmiła Ursula von der Leyen podczas konferencji pod hasłem „Zjednoczeni na rzecz Sprawiedliwości”.

"Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za te straszliwe zbrodnie. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by postawić sprawców tych zbrodnie przed sądem" - podkreśliła. 

"Wierzymy, że musi powstać specjalny trybunał, by osądzić zbrodnie rosyjskiej agresji (...). Ta konferencja we Lwowie jest pierwszym krokiem do podpisania porozumienia w sprawie powołania międzynarodowego centrum przy Trybunale w Hadze do sądzenia zbrodni związanych z (rosyjską) agresją" - dodała szefowa KE.

Zaznaczyła, że UE będzie nadal współpracować ze swymi partnerami na rzecz pomocy Ukrainie.

Z prokuratorami generalnymi państw-partnerów oraz prokuratorami organizacji międzynarodowych spotkał się w piątek we Lwowie prezydent Wołodymyr Zełenski, który podczas konferencji powiedział, że ich przyjazd na Ukrainę jest bardzo ważnym sygnałem dla ukraińskiego społeczeństwa, które pragnie sprawiedliwości.

W konferencji uczestniczyli prokurator generalny USA Merrick Garland, prezydent Łotwy Egils Levits, komisarz UE ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders, minister sprawiedliwości i prokurator generalny RP Zbigniew Ziobro, politycy, dyplomaci oraz szefowie prokuratur niektórych państw europejskich. 

PAP/IAR/ks

Ukraina: narasta zagrożenie rosyjskim atakiem rakietowym

01.03.2023 16:52
Na Ukrainie wzrasta zagrożenie rosyjskim atakiem rakietowym. Może ono mieć nie tak masowy charakter, jak w przypadku poprzednich ostrzałów. Rosjanie, jak wskazują przedstawiciele ukraińskiej armii, mogą zmienić taktykę.

Minister Marcin Przydacz: musimy być czujni, Rosja chce podzielić Polaków

02.03.2023 10:12
Kreml stara się kontynuować działania destabilizacyjne w różnych częściach świata. Część z nich odbywa się poprzez operacje hybrydowe. Podobne zdarzenia mogą mieć miejsce w Republice Mołdawii.

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Ważna inicjatywa Instytutu Polskiego w Wiedniu

02.03.2023 14:36
Cykl wydarzeń zorganizowanych w Wiedniu przez Instytut Polski w związku z pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę zwieńczył polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się w dniu 1 marca w Ehrbar Saal, jednej z najbardziej rozpoznawalnych sal koncertowych Wiednia.

Prezydent Andrzej Duda: uważam udział Polski w odbudowie Ukrainy za naturalny

03.03.2023 14:31
Uważam udział Polski w procesie odbudowy Ukrainy za całkowicie naturalny i wręcz niezbędny - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nasze firmy zapewne wezmą udział w odbudowie ukraińskiej gospodarki.