Redakcja Polska

Wypadek autokaru w Niemczech. Konsul RP w Berlinie: większość poszkodowanych została już wypisana ze szpitali

10.05.2023 11:33
"Wypadek polskiego autokaru na A12 - 9.05. Większość poszkodowanych została już wypisana ze szpitali", napisał w środę rano na Twitterze konsul RP w Berlinie Marcin Król. We wtorek w wypadku w Brandenburgii poszkodowane zostały 53 osoby.
Większość podróżujących autokarem odniosła niegroźne obrażenia
Większość podróżujących autokarem odniosła niegroźne obrażeniaTwitter/@PolskaPolicja

Konsul podał też numer infolinii uruchomionej przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim: 47 79 11 124.

Policjanci odebrali ok. 120 telefonów ws. wypadku


W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. działa jeszcze centrum operacyjne powołane po wypadku polskiego autokaru na niemieckiej autostradzie nr 12. Na uruchomioną w nim infolinię zatelefonowało dotychczas ok. 120 osób – poinformował tymczasem Mateusz Sławek z zespołu prasowego lubuskiej policji.

Centrum ma za zadanie wymianę informacji na temat wypadku między polskimi a niemieckimi służbami. Działa tam specjalna infolinia pod numerem 47 791 11 49 dla bliskich poszkodowanych. Podobną infolinię uruchomiła także strona niemiecka pod nr: +49 336 156 81612.

- Łącznie, jeżeli chodzi o naszą policyjną infolinię około 120 rozmów telefonicznych zrealizowaliśmy z osobami, które miały podejrzanie, że wśród poszkodowanych w wyniku wypadku są ich bliscy. Staraliśmy się podczas tych rozmów wskazywać, w których szpitalach mogą przebywać te osoby - powiedział Mateusz Sławek.

Dodał, że centrum jeszcze funkcjonuje, a jego praca polega obecnie głównie na prowadzeniu infolinii.

Kilka osób jest hospitalizowanych

Z informacji zdobytych przez PAP wynika, że po badaniach profilaktycznych w niemieckich szpitalach ok. 30 osób wróciło do domów samodzielnie, a kilkanaście transportem zorganizowanym. Kilka osób nadal jest hospitalizowanych.

W wypadku polskiego autokaru, do którego doszło we wtorek na autostradzie nr 12 w Niemczech, poszkodowane zostały łącznie 53 osoby. Nie było ofiar śmiertelnych.

Pasażerami autokaru byli pełnoletni obywatele naszego kraju, którzy jechali do pracy w jednej z firm w pobliżu Berlina. Autokar należy do przewoźnika z województwa lubuskiego, a jego pasażerowie także są z tego regionu. Do autobusu wsiadali w różnych miejscowościach.

Do wypadku doszło we wtorek, ok. godz. 12.30 między węzłami Storkow i Fuerstenwalde (Brandenburgia) na autostradzie A12. Z wstępnych informacji wynika, że ciężarówka musiała się zatrzymać z powodu zatoru. Jadąca za nią cysterna, uderzyła w lewy tylny bok ciężarówki, a następnie zderzyła się z autokarem, który znajdował się na lewym pasie ruchu - wyjaśnił rzecznik policji Stefan Moehwald, cytowany przez "Maerkischen Oderzeitung". Autokar dotknął środkowej bariery ochronnej i zatrzymał się między nią a cysterną.


PAP/IAR/dad


Przewodnicząca Komisji Europejskiej z wizytą w Kijowie. "Ukraina walczy o europejskie ideały"

09.05.2023 17:18
Obrona, w szczególności dostawy amunicji, ale też m.in. kwestia eksportu ukraińskiego zboża były tematami rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Ursulą von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przebywa dziś z wizytą w Kijowie. Zapewniała tam też o europejskiej solidarności z walczącą Ukrainą. 9 maja na Ukrainie, tak jak w innych europejskich krajach, obchodzony jest Dzień Europy.

Marcin Przydacz: na szycie NATO prezydenci Polski i USA będą mieli możliwość rozmowy

10.05.2023 09:37
Zbliża się szczyt NATO. Z całą pewnością prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden będą wówczas mieli możliwość rozmowy, wymiany opinii – powiedział w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz na antenie Polskiego Radia 24.

Szef MON: jesteśmy na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie

10.05.2023 10:58
Jesteśmy na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie - powiedział w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Mariusz Błaszczak. Jak dodał wicepremier i szef MON, będzie to Wojsko Polskie, które w ten sposób odstraszy agresora.