Redakcja Polska

Akt wandalizmu w Grodnie. Władze Białorusi usunęły tablicę upamiętniającą oficerów Wojska Polskiego

10.08.2023 13:06
Tablica nagrobna została usunięta z cmentarza wojskowego w Grodnie. Upamiętniała ona oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych w łagrach stalinowskich. To niestety już kolejny akt wandalizmu ze strony Białorusi. 
Z cmentarza wojskowego w Grodnie zniknęły tablice upamiętniające oficerów Wojska Polskiego
Z cmentarza wojskowego w Grodnie zniknęły tablice upamiętniające oficerów Wojska Polskiegogrodno_specnaz / Telegram

Władze białoruskie usunęły z cmentarza tablicę upamiętniającą oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych w lagrach stalinowskich.

Tablicę odsłonięto w 1988 roku na grobach żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Upamiętniała ona oficerów, rodaków z Grodna, ofiary zbrodni katyńskiej i innych miejsc męczeństwa naszego narodu.

Kolejny akt wandalizmu 

Jest to kolejny akt wandalizmu na miejscach pamięci ofiar polskich. W grudniu na cmentarzu wojskowym w Grodnie został uszkodzony Krzyż Katyński. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy tylko na Grodzieńszczyźnie zdewastowano osiem pomników i cmentarzy żołnierzy Armii Krajowej.

"Krzyż Katyński jest miejscem symbolicznym, bardzo ważnym dla Polaków z Grodna i Grodzieńszczyzny. Niestety nadal trwa walka z polskością na Białorusi. Mniejszość narodowa, miejsca pamięci, groby żołnierzy, szkolnictwo, oświata - wszystko, co polskie, jest dzisiaj uważane przez władze Białorusi za wrogi element" - napisał Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, w mediach społecznościowych.

Cmentarz w Grodnie

Na cmentarzu w Grodnie pochowani są polscy żołnierze polegli w wojnie z bolszewikami w 1920 roku i podczas obrony miasta przed Sowietami w 1939 roku, a także wojskowi radzieccy i niemieccy. Krzyż Katyński upamiętnia polskich i białoruskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu przez sowieckie służby bezpieczeństwa.

W pierwszej połowie września niezależne media powiadomiły o zniszczeniu grobu polskich żołnierzy w Plebaniszkach, około 20 km od Grodna. Spoczywali w nim żołnierze Armii Krajowej, którzy zginęli w potyczce z Niemcami w 1943 roku.

Wcześniej, od czerwca, informowano o zrównaniu z ziemią miejsc pochówku i upamiętnień polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach.


PAP/IAR/dad

Wybuch w zakładach pod Moskwą. Powstaje tam bombowiec nowej generacji

10.08.2023 09:11
Zagorskie Zakłady Optyczno-Mechaniczne w Siergijew Posadzie pod Moskwą, gdzie w środę doszło do eksplozji, uczestniczą w pracach nad budową bombowca nowej generacji Posłannik - poinformowali dziennikarze niezależnego rosyjskiego kanału na Telegramie Agentstwo.

"Fałszerze". Ukazała się pierwsza książka o Grupie Ładosia

10.08.2023 13:00
To opowieść o grupie polskich dyplomatów w niewielkim skrawku Europy nieogarniętym wojną, którzy ryzykowali wszystko, by ratować ludzi przed Holocaustem. Dziś do brytyjskich księgarni trafia książka "Forgers" czyli "Fałszerze", poświęcona działalności grupy Ładosia. Jej członkowie wydawali Żydom podrobione, południowoamerykańskie paszporty, które często stawały się przepustkami do ocalenia. Książka pokazuje też jednak, że największa przeszkoda na drodze ku życiu często leżała po zupełnie niespodziewanej stronie: nie nazistowskich Niemiec, a Aliantów.

Szef MON: skorzystamy z propozycji Niemiec, by przedłużyć czas stacjonowania w Polsce niemieckich baterii Patriot

10.08.2023 12:00
Skorzystamy z propozycji Niemiec, by przedłużyć czas stacjonowania w Polsce niemieckich baterii Patriot do końca roku. Do tego czasu będziemy gotowi, by zastąpić je polskimi Patriotami - powiedział szef MON w Programie Pierwszym Polskiego Radia.