X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

We Lwowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Lwowską Szkołę Matematyczną

24.05.2021 12:11
Na budynku kawiarni "Szkockiej" uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Lwowską Szkołę Matematyczną. Właśnie tutaj w okresie międzywojennym spotykała się grupa naukowców na czele ze Stefanem Banachem, Hugo Steinhausem, Stanisławem Mazurem i innymi, którzy wywarli ogromny wpływ na rozwój matematyki na całym świecie.
Audio
  • We Lwowie na budynku kawiarni "Szkockiej" uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Lwowską Szkołę Matematyczną. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Rynek we Lwowie
Rynek we Lwowiewikipedia cc/Lestat (Jan Mehlich)

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, profesorowie i wykładowcy lwowskich uniwersytetów oraz mieszkańcy miasta.

Na tablicy umieszczono zdjęcie wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha, twórcy podstaw analizy funkcjonalnej, z krótką notką informacyjną w trzech językach - po polsku, ukraińsku i angielsku - na temat działalności Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

Profesor Taras Banach z Uniwersytetu Lwowskiego podkreślił, że to właśnie w "Szkockiej" matematycy lwowscy prowadzili dyskusje matematyczne i wpisywali najważniejsze problemy do słynnej "Księgi Szkockiej". "To jest legendarne miejsce we Lwowie, które przyciąga jak magnez matematyków z całego świata. Jest to widoczne we wpisach do nowej "Księgi Szkockiej" - powiedział matematyk.

Organizatorem wydarzenia było Lwowskie Towarzystwo Matematyczne.


IAR/ho

W Londynie otwarto pierwszą stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą polskim lotnikom

22.05.2021 16:38
W znajdującym się zachodnim Londynie Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię z udziałem premiera Borisa Johnsona otwarto w piątek pierwszą w tym kraju stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą udziałowi Polskich Sił Powietrznych w II wojnie światowej.

Biografia Andrzeja Chciuka, pisarza polskiej emigracji w Australii

22.05.2021 18:51
Andrzej Chciuk-pisarz z antypodów, drugie wydanie biografii poprawione i uzupełnione, dr Bogumiła Żongołłowicz przygotowywała na rok 2020, na  setną rocznicę urodzin polskiego pisarza powojennej emigracji w Australii.

Nowojorczycy chcą uchronić przed wyburzeniem dom, który był ostoją polskości

23.05.2021 09:16
Nowojorskie instytucje zajmujące się ochroną obiektów historycznych przy wsparciu amerykańskich mediów i ustawodawców podjęły wysiłki na rzecz ocalenia domu Walentyny i Aleksandra Jantów-Połczyńskich. Stanowił za ich życia ostoję polskości w Nowym Jorku, a grozi mu wyburzenie.