Redakcja Polska

Polonia amerykańska uczciła Święto Wojska Polskiego

16.08.2021 11:10
W niedzielę w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Polonia amerykańska uczciła Święto Żołnierza. Uroczystości znaczyła m.in. koncelebrowana msza święta, defilada z udziałem weteranów z sztandarami, złożenie wieńców, a także okolicznościowe wystąpienia.
Uroczystości w uroczystości w Doylestown
Uroczystości w uroczystości w DoylestownFot.: Twitter/ Polish Consulate NYC @PLinNewYork

Jak mówił konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe z kilku powodów. Można było powrócić do tradycyjnych obchodów w pełnym wymiarze ograniczonym w minionym roku z powodu pandemii Covid-19. Obyło się w 100 rocznicę powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), a także w czasie odchodzenia do wieczności mieszkających w Ameryce bohaterów, uczestników walk podczas II wojny Światowej.

- SWAP dba nie tylko o weteranów, którzy często potrzebują pomocy, ale też o pamięć ważnych wydarzeń w historii Polski i Stanów Zjednoczonych. Przypomina o bohaterskiej postawie Polaków w wielu bitwach o niepodległość Polski - powiedział Kubicki.

Konsul skoncentrował także uwagę na niedawnych odejściach do wieczności zasłużonych weteranów: Stefana Skielnika, Jana Kulskiego, a wcześniej w tym roku Mariana Dordorynka i Antoniego Chrościelewskiego. - Mamy do czynienia z odchodzeniem pokolenia świadków przełomowych momentów historii. Dlatego spoczywa na nas obowiązek pamiętania o ich dokonaniach i krzewienia pamięci, której byli świadkami - podkreślił konsul. Adran Kubicki wezwał do obrony wartości o które walczyli i wciąż walczą nasi przodkowie. - Uświadamia nam to, że wolność nie jest dana na zawsze. Należy o nią cały czas walczyć. Podczas takich wydarzeń jak dzisiejsze w Amerykańskiej Częstochowie możemy razem przypomnieć sobie o tych wartościach i ludziach, którym zawdzięczamy wolność - mówił Kubicki.

 Wskazywał też na znaczenie Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, Korpusu Pomocniczego Pań, Sokolnictwa i innych organizacji, w tym kombatanckich, które przyczyniły się do niepodległości Polski.

 Na uroczystość Święta Wojska Polskiego - Święta Żołnierza w Doylestown, w stanie Pensylwania przybyli też m.in. gen. bryg. Cezary Wiśniewski, attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy przy ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz płk Jarosław Oleśkiewicz, doradca wojskowy w stałym przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku, a także p. o. naczelnego komendanta SWAP Tadeusz Antoniak. Byli harcerze i przedstawiciele organizacji polonijnych. Pod tablicą z sercem Ignacego Jana Paderewskiego, na grobie prezesa Związku Sokolstwa Polskiego i pierwszego szefa SWAP, dr. Teofila Starzyńskiego , pod pomnikiem Matki Bożej Hetmańskiej oraz Husarza złożono wieńce.


PAP/dad

Mateusz Morawiecki: słowa Jaira Lapida budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka

15.08.2021 15:51
- Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Obchody Święta Wojska Polskiego na Wileńszczyźnie, uroczystości na cmentarzu na Rossie

15.08.2021 16:43
Obchody Święta Wojska Polskiego na Wileńszczyźnie rozpoczęły się w niedzielę od uroczystości na wileńskim cmentarzu na Rossie przy grobie, w którym spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i serce marszałka.

Polscy strażacy i policjanci wrócili z Turcji

16.08.2021 09:20
Polscy strażacy i policjanci wrócili z misji w Turcji, gdzie pomagali w gaszeniu pożarów. Na lotnisku Warszawa-Babice powitali ich zwierzchnicy: komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak i zastępca komendanta głównego Policji nadinspektor Roman Kuster.