X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Po 85 latach w Solurze odtworzony zostanie z inicjatywy Ambasady RP w Bernie legendarny koncert Paderewskiego

16.02.2022 16:09
28 lutego 1937 roku Ignacy Jan Paderewski wystąpił w Sali Koncertowej w Solurze z koncertem na rzecz utworzonego zaledwie kilka miesięcy wcześniej w tym szwajcarskim mieście Muzeum Kościuszki. Honorowy patronat nad koncertem objął ówczesny prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Giuseppe Motta.
Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan Paderewski Wikimedia Commons

Tadeusz Kościuszko spędził w Solurze ostatnie lata swojego życia. W domu, w którym zmarł nasz narodowy bohater, we wrześniu 1936 roku otwarte zostało muzeum poświęcone Kościuszce, które do dziś prowadzone jest przez polsko-szwajcarskie Towarzystwo Kościuszkowskie.

Ignacy Jan Paderewski był blisko związany ze Szwajcarią. Od 1897 mieszkał w swojej posiadłości w Morges nad Jeziorem Genewskim, otrzymał honorowe obywatelstwa trzech szwajcarskich miast, jego występy w tym kraju przyciągały zawsze tłumy wielbicieli. Nie inaczej było w roku 1937 w Solurze, gdzie wielki pianista wystąpił, mimo podeszłego już wieku, z imponującym i wymagającym programem, obejmującym utwory Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Liszta, a przede wszystkim Fryderyka Chopina. 

Dla uczczenia 85. rocznicy powstania Muzeum Kościuszki i występu Paderewskiego 19 lutego Paweł Mazurkiewicz, polski pianista mieszkający w Szwajcarii, profesor berneńskiej Wyższej Szkoły Artystycznej i laureat dwóch „Fryderyków”, wystąpi w tej samej sali koncertowej, z tym samym programem.

Utworzenie w Solurze Muzeum Kościuszki było inicjatywą ówczesnego Posła RP w Szwajcarii Jana Modzelewskiego, którą wsparły władze kantonu i miasta. W podobnym duchu polsko-szwajcarskiej przyjaźni i współpracy zrodziła się idea koncertu 19 lutego. Pomysł powstał w październiku 2021 roku podczas spotkania ambasador Iwony Kozłowskiej, prezesa Towarzystwa Kościuszkowskiego Remo Ankli, który w tym roku pełni urząd szefa kantonalnego rządu, oraz ówczesnego prezydenta Miasta Solury Kurta Fluri.

Z okazji historycznego koncertu Biblioteka Główna Solury przygotowała specjalną wystawę, na której prezentuje m.in. oryginalny list Ignacego Jana Paderewskiego zachowany w jej zbiorach.


Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii

Polacy na Ukrainie. Jan Dziedziczak: nie zostawimy nikogo bez pomocy

16.02.2022 09:41
Jest to teraz jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed Polską – powiedział sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, zapytany przez "Nasz Dziennik", czy w razie wznowienia działań wojskowych na Ukrainie Polska pomoże naszym rodakom.

81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych

16.02.2022 12:20
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni - żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych.    

104. rocznica niepodległości Litwy. Nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce

16.02.2022 13:26
Litwa obchodzi w środę 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas centralnych uroczystości w południe nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce NATO-wskiej misji Baltic Air Policing, które strzegą obecnie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.