Redakcja Polska

Wniesienie kamienia z grobu świętego Pawła do wileńskiego kościoła

26.06.2022 16:16
W kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Wilnie odbyła się uroczystość wniesienia kamienia z grobu świętego Piotra. Jest to szczególny symbol wiary.
Audio
  • Wniesienie kamienia z grobu świętego Pawła do wileńskiego kościoła [posłuchaj]
Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie
Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie https://pl.wikipedia.org

Msza święta z tej świątyni była transmitowana na żywo za pośrednictwem kanału TVP Wilno. Uroczysta Msza święta sprawowana była z okazji patronalnego święta parafii, czyli uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła, która przypada 29 czerwca.

"Staramy się, aby dać możliwość wszystkim parafianom uczestniczyć w święcie, stąd uroczysta Msza święta w dwóch językach" - powiedział Polskiemu Radiu proboszcz parafii ksiądz prałat Wojciech GórlickiWażnym wydarzeniem przed rozpoczęciem Mszy świętej będzie wniesienie do świątyni kamienia i ziemi z grobu świętego Piotra.

"Nasz kościół nosi wezwanie świętych Piotra i Pawła. Otrzymaliśmy duży kamień i trochę ziemi" - dodaje ksiądz prałat Wojciech Górlicki.

Kamień jest symbolem wiary i łączności z jednym z najważniejszych kościołów świata, czyli bazyliką świętego Piotra oraz ze Stolicą Apostolską.

Uroczysta Msza święta połączona była z akcją krwiodawstwa. Wierni będą mogli oddawać krew przed i po zakończeniu Mszy świętej. Ma to być gest pomocy, miłości i braterstwa ze wszystkimi chorymi na Litwie. Kościół świętych apostołów Piotra i Pawła w Wilnie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów Europy. W jego wnętrzu znajduje się ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej i historycznej.

IAR/ks


W Budapeszcie wystawa o 1000-letniej wspólnej historii Polski i Węgier

25.06.2022 13:00
Wystawę „Polacy – Węgrzy. Tysiąc lat historii” otwarto w piątek w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w Budapeszcie. Przedstawia ona najważniejsze wątki z historii obu krajów od wspólnych świętych i koligacji dynastycznych aż po współczesność.

Trwa prezentacja polskiej kultury w czeskim Ołomuńcu

25.06.2022 08:57
W Ołomuńcu w Czechach trwa sezon polski - cykl wydarzeń prezentujących polską kulturę. Projekt jest realizowany przy wsparciu konsulatu RP w Ostrawie oraz Instytutu Polskiego w Pradze.

Litwa: droższy wypoczynek nad Bałtykiem

26.06.2022 09:43
Litwini, którzy chcą odpocząć nad Bałtykiem w swoim kraju, muszą w tym roku liczyć się z wyższymi wydatkami.