Redakcja Polska

Litwa: droższy wypoczynek nad Bałtykiem

26.06.2022 09:43
Litwini, którzy chcą odpocząć nad Bałtykiem w swoim kraju, muszą w tym roku liczyć się z wyższymi wydatkami.
Audio
  • Litwa: droższy wypoczynek nad Bałtykiem [posłuchaj]
Plaża nad Morzem Bałtyckim.
Plaża nad Morzem Bałtyckim.shutterstock.com/Wirestock Creators

Nocleg w popularnym kurorcie to wydatek nawet 350 euro. Na Litwie trwa obecnie długi weekend związany z Nocą Świętojańską. Wczorajszy dzień w tym kraju był wolny od pracy.

Jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na Litwie jest Połąga. Miejscowość na spędzenie długiego weekendu wybrało tak wielu Litwinów, że zabrakło tam wolnych miejsc noclegowych. Te, które były jeszcze dostępne kosztowały nawet ponad trzysta euro za dobę - informuje tamtejsza informacja turystyczna. Urzędnicy zwracają uwagę na to, że miejscowość cieszy się też dużym zainteresowaniem ze strony turystów z zagranicy, m.in. z Polski, Niemiec czy Łotwy. 

Ceny są dużo wyższe niż w poprzednich latach. Ma to związek z bardzo wysoką inflacją. Podrożało też w nadmorskich kawiarniach i restauracjach. "Za kotleta schabowego trzeba zapłacić od 7 do 9 euro. Cepeliny kosztują sześć i pół euro, a talerz chłodnika litewskiego to wydatek rzędu 4 euro" - piszą litewskie portale internetowe. Litwa ma najwyższą od 25 lat inflację. Pod koniec maja Departament Statystyki podał, że wzrosła ona do 18,5 procent. Na jej wynik wpłynął przede wszystkim wzrost cen żywności oraz usług. 

Połąga leży 30 km na północ od Kłajpedy. Znajduje się tam dawny Pałac Tyszkiewiczów, w którym mieści się obecnie Muzeum Bursztynu.

IAR/ks

Państwa Trójmorza zacieśniają współpracę z Ukrainą. Przyznano jej specjalny status

24.06.2022 20:10
- Postanowiliśmy stworzyć nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem i przyznaliśmy go Ukrainie - mówił podczas zorganizowanego w Rydze Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda.

Polskie reakcje na usunięcie polskich flag z memoriałów w Katyniu i Miednoje

25.06.2022 17:13
Wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski konsul w Smoleńsku interweniował u rosyjskich władz w sprawie usunięcia flag Polski z memoriału w Katyniu w obwodzie smoleńskim.

Polscy biolodzy badają, gdzie kryzys klimatyczny będzie mniej dotkliwy dla przyrody

26.06.2022 09:36
Jak zwracają uwagę łódzcy naukowcy, obecne zmiany klimatyczne przebiegają znacznie szybciej niż te, które znamy z historii.