Redakcja Polska

Polonia w Australii. Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz, pisarką i dziennikarką

22.10.2022 14:40
- Od 1991 roku, kiedy wyjechałam na stałe do Australii, przyjeżdżam do Polski regularnie co dwa, trzy lata, gdyż wiąże się to z promocją moich książek - opowiadała Polskiemu Radiu dla Zagranicy, przed wylotem do Melbourne, doktor Bogumiła Żongołłowicz, badaczka powojennej Polonii australijskiej, dziennikarka i pisarka.
Audio
  • O wrażenia z pobytu w Polsce, a także zamierzenia literackie, doktor Bogumiłę Żongołłowicz, badaczkę powojennej Polonii australijskiej, dziennikarkę i pisarkę, zapytała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Spotkanie w POSK w Londynie, od lewej: Katarzyna Bzowska-Budd, Bogumiła Żongołłowicz, Janusz Guttner
Spotkanie w POSK w Londynie, od lewej: Katarzyna Bzowska-Budd, Bogumiła Żongołłowicz, Janusz Guttner Foto: Elżbieta Smoleńska

Drugie wydanie – poprawione i uzupełnione biografii "Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów", autorstwa Bogumiły Żongołłowicz ukazało się w 2020 roku, w setną rocznicę urodzin tego najbardziej znanego w Australii polonijnego pisarza. Promocja książki w Polsce, z powodu obostrzeń covidowych, mogła się odbyć dopiero w tym roku. Pisarka z czytelnikami najpierw spotkała się  w rodzinnym Słupsku, w Zamku Książąt Pomorskich, a tuż przed powrotem do Australii, w Londynie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym.

- Bardzo miło wspominam obydwa spotkania. W Słupsku zawsze przychodzą starzy znajomi, ale pojawiają się także nowi, młodzi - zainteresowani polonijną twórczością na antypodach. Pytają o bohaterów moich książek, pisarski warsztat, gromadzenie dokumentacji. W Londynie, mimo że do POSK-u przybyło niewiele osób, to wywiązała się interesująca dyskusja o mojej poezji, była świetna atmosfera - mówiła pisarka. 

Niebawem Bogumiła Żongołłowicz wyruszy do Nowej Zelandii, gdzie weźmie udział w zakończeniu obchodów 150-lecia polskiego osadnictwa na tamtych ziemiach. Polacy zaczęli przybywać do Nowej Zelandii w drugiej połowie XIX wieku, była to głównie emigracja zarobkowa. Obecnie Polonia w Nowej Zelandii liczy około czterech tysięcy osób, zorganizowana jest w stowarzyszeniach i klubach. Działają polskie szkoły,dzięki którym dzieci mają kontakt z językiem przodków.

Bogumiła Żongołłowicz ma zaplanowane spotkania i odczyty, a poza promocją swojej twórczości przedstawi efekty najnowszych badań związanych z aktywnością Polonii w Nowej Zelandii.

O wrażenia z pobytu w Polsce, a także zamierzenia literackie, doktor Bogumiłę Żongołłowiczbadaczkę powojennej Polonii australijskiej, dziennikarkę i pisarkę, zapytała Maria Wieczorkiewicz.

„Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. Spuścizna Sokolstwa Polskiego w Ameryce wróciła do ojczyzny

19.10.2022 16:00
Polish Falcons of America, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dyrekcja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zapraszają na wystawę „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce.

"Repatriacja przez edukację". Jubileusz Liceum Ogólnokształcącego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie

20.10.2022 10:01
30 lat istnienia świętuje Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Szkoła ma charakter polonijny - kształci się w niej młodzież polskiego pochodzenia, której przodkowie zostali wysiedleni na Wschód. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 

Pierwsza Dama spotkała się z prezesem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

22.10.2022 08:50
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Belwederze z prezesem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołajem Falkowskim. Rozmowa dotyczyła działań fundacji, pomocy dotychczas przekazanej do Ukrainy, projektów adresowanych do uchodźców w Polsce i ludności cywilnej w Ukrainie.