Redakcja Polska

Cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera kilkadziesiąt poloniców

24.11.2022 11:28
Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców pochodzących od XVII do XX wieku, zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego.
Cenny dar przekazany Bibliotece Narodowej
Cenny dar przekazany Bibliotece NarodowejFoto: Instytut Polski w Wiedniu

Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało różnorodny i bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców (m. in. starodruki, książki, grafiki, rysunki, exlibrisy) pochodzących od XVII do XX w., zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego (1909-1996).

Wśród starodruków znajduje się Systema Historico-Chronologicvm, Ecclesiarum Slavonicarum per Provincias varias, Præcipue Poloniæ, Bohemiæ, Litvaniæ, Rvssiæ, Prvssiæ, Moraviæ (…)” autorstwa Andrzeja Węgierskiego (1652), a także druk z roku 1730 Jana Fryderyka Sapiehy „Adnotationes Historicae De Origine, Antiqvitate, Excellantia (…)”. Z druków nowszych na uwagę zasługuje książka Atanazego Raczyńskiego wydana w Berlinie w 1860 r. „Geschichte Forschungen” z dedykacją autora dla córki Teresy, a także, nieco późniejsza, autorstwa Marii Ledóchowskiej „Mein Polen”, wydana w Grazu (1881), także z dedykacją.

Z kolei wśród portretów graficznych są wizerunki Jana III Sobieskiego, Agenora Gołuchowskiego, Atanazego Raczyńskiego, Józefa Piłsudskiego. Zbiór rysunków i grafik zawiera prace przedstawiające widoki Krakowa i Czorsztyna, a także kilka exlibrisów.

W przekazywanym zbiorze znalazł się również medal autorstwa tworzącego w Wiedniu znanego czeskiego rzeźbiarza i medaliera Arnolda Hartiga przedstawiający Juliusza ze Skrzypny Twardowskiego, austriackiego polityka, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości m. in. pełnomocnika Głównego Urzędu Likwidacyjnego w Wiedniu.

Henryk Poczobut Odlanicki urodził się w Rosie. Nauki pobierał w Wilnie, tam też ukończył historię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Stefana Batorego i pracował jako bibliotekarz w bibliotece uniwersyteckiej. Po II wojnie światowej znalazł się w Austrii, początkowo w Grazu, gdzie prowadził antykwariat, a dziesięć lat później przeniósł się do Wiednia. Mieszkał tam przez kolejnych 40 lat systematycznie gromadząc polonica. Część z nich przekazał panu Peterowi Pantzerowi, profesorowi japonistyki, z którym przez lata się przyjaźnił. Prof. Panzer podjął decyzję o przekazaniu tego zbioru Bibliotece Narodowej w Warszawie.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie poznaliśmy laureatów Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

23.11.2022 13:02
Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki i Tomaš Forro to laureaci 2. edycji wydarzenia. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.

Nota dyplomatyczna ws. reparacji od Niemiec. Polska wysłała dokument do 50 krajów

23.11.2022 16:44
Polska skierowała do około 50 krajów NATO, Unii Europejskiej i Rady Europy notę dyplomatyczną. W dokumencie przekazano informacje na temat polskich wysiłków zmierzających do otrzymania od rządu w Berlinie odszkodowań za straty z okresu okupacji podczas II wojny światowej. Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że ważne jest, by partnerzy Polski na arenie międzynarodowej znali powody, dla których Warszawa występuje do Berlina o odszkodowania wojenne.

Polski naukowiec poleci w kosmos? Jest na to spora szansa

23.11.2022 17:32
Polski naukowiec Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA - poinformowała w środę Polska Agencja Kosmiczna.