Redakcja Polska

Polonistyka w Czechach obchodzi w tym roku stulecie istnienia

27.03.2023 14:07
Wydarzenia związane z rocznicą będą organizowane przez cały rok, a główna część obchodów odbędzie się w październiku, w setną rocznicę pierwszego wykładu profesora Mariana Szyjkowskiego, twórcy Katedry Polonistyki na Uniwersytecie Karola w Pradze. 
Audio
  • Polonistyka w Czechach obchodzi w tym roku stulecie. Reportaż Wojciecha Stobby [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/ Antonio Guillem

O to, jakie były początki wydziału, a także o rolę profesora Szyjkowskiego w jego tworzeniu Wojciech Stobba zapytał dr Romana Barona z Instytutu Historii Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Naukowiec jest badaczem biografii profesora Mariana Szyjkowskiego, pierwszego kierownika Katedry Polonistyki na Uniwersytecie Karola w Pradze, która powstała w 1923 roku jako pierwsza polonistyka w Czechosłowacji.

Mateusz Gniazdowski, ambasador Polski w Republice Czeskiej, podkreślił, że znajomość języka polskiego jest coraz bardziej przydatna na czeskim rynku pracy. „Także dlatego, że polski biznes jest coraz silniej obecny w Republice Czeskiej. Wykorzystamy obchody stulecia do promocji języka polskiego, studiów polonistycznych i coraz lepszych kontaktów polsko-czeskich” - powiedział polski ambasador. 

Kampania promocyjna, związana ze stuleciem polonistyki w Czechach, przygotowana przez Instytut Polski w Pradze, ma pokazać, że polonistyka jest atrakcyjnym kierunkiem - powiedział dyrektor Instytutu Maciej Ruczaj.

„Poloniści są kapitałem dla Polski. To są ludzie, którzy poniosą potem dalej tę swoją znajomość tematu i kontekstu gdziekolwiek się znajdą w życiu. Dlatego jest to sprawa egzystencjalna dla relacji polsko-czeskich” - zaznaczył Maciej Ruczaj.

Absolwentką praskiej polonistyki jest nagradzana tłumaczka Anna Šašková Plasová, która wybrała ten kierunek między innymi ze względu na zainteresowanie polską literaturą. „Od najmłodszych lat kojarzyłam polską literaturę - z domu science fiction, później oczywiście Sapkowskiego, który był w Czechach ogromnie popularny. Potem już bardziej poważną literaturę - Schulza czy Gombrowicza. Wybrałam te studia także dlatego, że wydawało mi się, iż język polski ma ładne, słodkie wręcz brzmienie” - powiedziała Polskiemu Radiu Anna Šašková Plasová. 

Dla doktoranta Tadeáša Dohňanskiego rozpoczęcie studiów polonistycznych było poniekąd przypadkiem. „Nie znałem ani jednego słowa po polsku. Teraz zawodowo zajmuję się tłumaczeniem książek, pracuję jako redaktor czasopisma literackiego i zajmuję się polską literaturą” - powiedział Wojciechowi Stobbie, korespondentowi Polskiego Radia.

Renata Rusin Dybalska z Katedry Studiów Środkowoeuropejskich Uniwersytetu Karola zauważyła, że zainteresowanie polonistyką w Pradze ponownie wzrosło. „Zaszkodziły nam trochę tak zwane covidowe lata, ale teraz wygląda to bardzo optymistycznie. Zarówno w zeszłym, jak i w tym roku, liczba kandydatów na nasze studia wzrosła i miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma”.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Wojciecha Stobby.


66 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski - poeta, pieśniarz i kompozytor

22.03.2023 12:00
Bard „Solidarności” przyszedł na świat 22 marca 1957 roku w Warszawie. To on śpiewał pamiętne „Mury”, „Obławę”, „Naszą klasę”, dla swojego pokolenia był symbolem buntu i wolności.

Nagrody Biblioteki Narodowej "Skrzydła Dedala" wręczone

23.03.2023 13:13
Autorka książek dla młodzieży Małgorzata Musierowicz, literaturoznawca profesor Jan Tomkowski oraz publicysta i poeta Piotr Wierzbicki to laureaci za lata 2020, 2021 i 2022.  

W Wielkiej Brytanii i USA ukaże się książka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami

24.03.2023 12:00
W Wielkiej Brytanii, USA, a także w Polsce ukaże się książka brytyjskiego historyka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami. Autorem jest Roger Moorhouse. Książka opisuje Grupę Ładosia, czyli polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Niemcami.