Redakcja Polska

Polacy w Brazylii wracają do swoich korzeni

24.08.2023 11:00
Sierpień w Brazylii, to miesiąc kultury polskiej. W tym właśnie miesiącu odbywa się wiele imprez polonijnych, a także uroczystości religijnych. Celebrowane jest zwłaszcza przypadające 26 sierpnia Święto Matki Boskiej Częstochowskiej.
Audio
  • Z dr hab. Karoliną Bielenin – Lenczowską z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PAN, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr hab. Karolina Bielenin  Lenczowska z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PAN
Dr hab. Karolina Bielenin – Lenczowska z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PANFoto: Maria Wieczorkiewicz

Powiedzieć, że jest to polski miesiąc w Brazylii, to trochę za dużo - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, dr hab. Karolina Bielenin – Lenczowska z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PAN, podkreślając, że  Brazylia to ogromny kraj, a społeczności potomków Polaków mieszkają przede wszystkim w trzech południowych  stanach: Parana, Santa Catarina i Rio Grande do Sul. I rzeczywiście w tych kilku miejscowościach, w których potomkowie Polaków stanowią większość odbywają się ciekawe imprezy kulturalne. Brazylijczycy w ogóle bardzo często organizują rożnego rodzaju festyny, Brazylijczycy polskiego pochodzenia też to robią. Są więc prezentacje zespołów folklorystycznych, defilady przez miasto, w których biorą udział osoby w tradycyjnych ludowych strojach, pokazy kulinarne. Wtedy polska społeczność rzeczywiście ma szansę zaprezentowania się szerszej publiczności - mówi badaczka Polonii brazylijskiej.

- Te sierpniowe wydarzenia kulturalne łączą się  z obchodami religijnego Święta Matki Boskiej Częstochowskiej, przypadającego 26 sierpnia. Z tej okazji z miejscowości Agua Branca wyrusza procesja z obrazem przedstawiającym Matkę Boską Częstochowską. Historia tego obrazu jest niezwykła, gdyż został on ofiarowany kościołowi zbudowanemu przez emigrantów w 1900 roku. Przekazała go w latach 90. XX wieku rodzina Toporowiczów, u której był ponad 100 lat i był to obraz, który pradziadkowie przywieźli z ziem polskich - mówi dr hab. Karolina Bielenin – Lenczowska.

Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchania  rozmowy o Polakach w Brazylii, o których opowiedziała na naszej antenie badaczka Polonii brazylijskiej, dr hab. Karolina Bielenin –Lenczowska, z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PAN. 

 

Polonia w USA upamiętniła Bitwę Warszawską. "Ważne jest przekazywanie wartości kolejnym pokoleniom"

21.08.2023 09:41
Złożeniem kwiatów pod pomnikami, okolicznościowymi wystąpieniami i mszą świętą uczciła Polonia w niedzielę 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej w amerykańskiej Częstochowie - Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii.

Prof. Marco Patricelli: pracujemy nad wielkim filmem o rotmistrzu Pileckim

22.08.2023 12:04
Prof. Marco Patricelli, autor książki „Ochotnik” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, na podstawie której powstanie amerykański film, powiedział, że „Pilecki powinien stać się tak samo znany na świecie jak (Oskar) Schindler, bowiem zasługuje na to jako ochotnik, bohater, postać wręcz symboliczna”.

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego

23.08.2023 11:54
26 sierpnia br. w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dowódca Brygady Kawalerii „Białystok”, przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji, dzięki inicjatywie rodziny, wspartej przez Rząd RP, IPN i instytucje państwowe, spocznie na Polskiej Ziemi.