Redakcja Polska

Minister Piotr Gliński uczestniczył w inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago

01.10.2023 09:00
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął w sobotę udział w uroczystym podniesieniu polskiej flagi na placu Daley Plaza w centrum Chicago w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago. 
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GlińskiTwitter/@kultura_gov_pl

Minister wezwał Polonię do umacniania sojuszu z Ameryką i pomocy w "utrzymaniu obecnego kursu naszego państwa na suwerenność".

"Ta flaga jednoczy naszą wspólnotę, przypomina nam o wyjątkowej i pozytywnej sile Polaków, która sprawiła że pomimo najtrudniejszych chwil, najokrutniejszych zbrodni dokonywanych systemowo przez najeźdźców i okupantów, naród Polski przeżył, trwa, rozwija się i ma swoje dziedzictwo i swoją kulturę" - powiedział minister Piotr Gliński podczas uroczystości podniesienia flagi.

W ceremonii zorganizowanej przez polski konsulat generalny udział wzięła również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, konsul generalny Paweł Zyzak, a także konsul generalny Ukrainy Serhij Kołedow. Polska flaga zawisła na centralnym maszcie placu, między flagami USA i Chicago. Polsko-amerykańska mezzosopranistka z Lyric Opera of Chicago Ola Rafało odśpiewała polski i amerykański hymn oraz pieśni z obu państw. 

Uroczystość zainaugurowała coroczny Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w USA oraz jubileusz 95-lecie najstarszej charytatywnej organizacji polonijnej, Związku Klubów Polskich.

Podczas swojego wystąpienia, Piotr Gliński podkreślał znaczenie Polonii i jej wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

"Zawsze byliście ważni, lecz nie zawsze doceniani (...) Potrzebujemy was zawsze, także i teraz. Aby wzmacniać polskie bezpieczeństwo poprzez sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Pilnujcie tego sojuszu, tu w Ameryce. Ale potrzebujemy też was także, a być może przede wszystkim teraz, aby utrzymać obecny kurs naszego państwa, kurs na suwerenność polityczną, obronną, gospodarczą, energetyczną i kulturową" - wzywał minister.

Wicemarszałek Gosiewska stwierdziła z kolei, że Polonia jest "atutem polskiej polityki zagranicznej, naturalnym i najsilniejszym sojusznikiem Polski w USA".

Podczas ceremonii wystąpił również konsul generalny Ukrainy Serhij Koledow, który wyraził "wieczną wdzięczność" Polsce i Polonii za jej pomoc jego krajowi. 

"Jestem bardzo dumny widząc polską flagę narodową na Daley Plaza tuż obok amerykańskiej. (...) Od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę te dwa wielkie narody zaoferowały pomocną dłoń Ukrainie. Polska jest jednym z największych dostawców broni na Ukrainę i jednym z najgłośniejszych orędowników ukraińskiej sprawy" - mówił dyplomata. "Wszyscy nasi przyjaciele z Polski i Polonii - jesteście dla nas bohaterami" - dodał.

W Stanach Zjednoczonych październik jest co roku obchodzony jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego (Polish American Heritage Month), w uznaniu wkładu milionów Amerykanów polskiego pochodzenia w rozwój USA. Po raz pierwszy oficjalnie został proklamowany przez Kongres w 1981 r. (początkowo był to sierpień); prezydenckie proklamacje w tej sprawie wydał również prezydent Ronald Reagan i inni prezydenci. Miesiąc upamiętnia wkład dwóch bohaterów amerykańskiej wojny o niepodległość - Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, a także pierwszych polskich osadników w Jamestown, pierwszej udanej angielskiej kolonii w Ameryce, którzy przybyli na kontynent w 1608 r. Jednym z głównych punktów obchodów miesiąca są coroczne Parady Pułaskiego w Nowym Jorku i innych amerykańskich miastach, gdzie obecna jest Polonia. W tym roku po raz pierwszy weźmie w niej udział prezydent RP Andrzej Duda.

Podniesienie flagi na Daley Plaza było pierwszym punktem dwudniowej wizyty ministra Glińskiego w USA. W Chicago minister odwiedzi też polską wystawę w Muzeum Historii Chicago oraz orkiestrę Paderewski Symphony Orchestra.

PAP/ks

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku

28.09.2023 09:16
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w dorocznej Paradzie Pułaskiego, które w niedzielę 1 października przejdzie ulicami Nowego Jorku.

W Wilnie otwarto wystawę "Warszawa-Mariupol miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei"

28.09.2023 19:16
Ekspozycja towarzyszy wileńskiej odsłonie międzynarodowej trasy koncertowej "Niepodległa - Niepodległej". Wydarzenie jest wyrazem wsparcia oraz solidarności z Ukrainą. W otwarciu wystawy wzięła udział wicemarszałek polskiego Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Wybory 2023. Ile komisji będzie za granicą? Jak będą liczone głosy?

29.09.2023 15:02
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że docelowo za granicą będzie utworzonych 410 komisji wyborczych. Przypomniała, że ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło już ponad 400 obwodów głosowania za granicą.

W Berlinie wystawa o dramatycznym życiu Witolda Pileckiego

30.09.2023 09:00
Instytut Pileckiego w sercu stolicy Niemiec otworzył nową stałą wystawę poświęconą swojemu patronowi - pisze portal dziennika "Berliner Zeitung".