Redakcja Polska

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

06.12.2023 09:21
Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. - Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury, odzwierciedla wiele naszych cech narodowych - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.
Polonez to jeden z najstarszych polskich tańców narodowych. Jego historia sięga czasów starosłowiańskich.
Polonez to jeden z najstarszych polskich tańców narodowych. Jego historia sięga czasów starosłowiańskich.Shutterstock/Ryszard Filipowicz

- Myśl wpisania poloneza na listę UNESCO towarzyszyła środowiskom tanecznym od lat. Prowadzone były w tym zakresie rozmowy nawet jeszcze przed ratyfikacją przez Polskę Konwencji UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego - powiedziała radca z Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanna Cicha-Kuczyńska. - Warunkiem koniecznym do ubiegania się o wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości jest wpisanie elementu do krajowego rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego danego kraju. W przypadku Polski rejestr ten nosi nazwę Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie na tej liście znajduje się 85 elementów. Polonez wraz z innymi polskimi tańcami narodowymi został wpisany do krajowego inwentarza w roku 2015, a jako odrębny element w roku 2019 - wyjaśniła. Dodała, że prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata - został złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022.

Posłuchaj
00:55 12694656_1.mp3 Koordynatorka wniosku Joanna Cicha-Kuczyńska powiedziała w TVP Info, że wybór padł na poloneza, ponieważ taniec ten jest bardzo charakterystyczny dla Polski i będzie czytelny na całym świecie (IAR)

 

Podniosły taniec grupowy

Polonez to taniec grupowy o podniosłym, a jednocześnie radosnym charakterze. Grupa tańcząca poloneza może liczyć od kilku do nawet kilkuset osób. Uczestnicy tańczą w parach, które jedna za drugą maszerują w rytmie, tworząc korowód. Rodowód poloneza sięga XVI wieku - był wówczas zwany "chodzonym", zaś pod nazwą polonez występuje od wieku XVIII.

Jak przypomniał Łosakiewicz, tancerz, choreograf oraz dyrektor Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka" i przewodniczący Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, "polonez jest jednym z polskich tańców narodowych i jednym z najstarszych polskich tańców w ogóle". - Pochodzenia tego tańca można szukać w dwóch źródłach. Z jednej strony wywodzi się on z regionalnych tańców chodzonych, z drugiej zaś strony nawiązuje do tradycji tańców dworskich - powiedział. - Salonową formułę oraz europejski sznyt otrzymał dzięki baletmistrzom i choreografom, zwłaszcza francuskim - dodał.

- Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury. Co więcej, odzwierciedla - zarówno w warstwie muzycznej, jak i w ruchu czy zachowaniu tancerzy - wiele naszych cech narodowych - podkreślił Jan Łosakiewicz. - Jest to duma zarówno narodowa, ale także i duma jednostki - wyjaśnił. - Ale polonez oddaje również szarmanckość i opiekuńczość. Tancerz adoruje swoją partnerkę, ale także stara się pokazać ją światu, podzielić z innymi jej pięknem, kunsztem i urodą - powiedział.

Czy polonez jest prostym tańcem?

- Powszechnie wydaje się, że polonez jest prostym tańcem. Jednak ludzie związani ze środowiskiem tanecznym uważają go za jeden z trudniejszych tańców ze względu na oddanie jego charakteru. Krok polonezowy wydaje się być łatwy, ale to tylko pozorne odczucie - ocenił dyrektor "Warszawianki".

Polonez odegrał istotną rolę w czasach, kiedy zachowanie polskości było zagrożone. - W czasie zaborów pozwolił nam przetrwać. Również w późniejszych czasach, już w XX wieku, towarzyszył Polakom niezależnie od sytuacji czy okoliczności - powiedział. - Siłą tego tańca jest to, że przetrwał zawirowania historii. Dzisiaj, głównie dzięki młodzieży, która tańczy go w czasie studniówek, cieszy się coraz większą popularnością - dodał Jan Łosakiewicz.

Joanna Cicha-Kuczyńska przypomniała, że Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, na którą właśnie został wpisany polonez "to jeden ze środków ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego". - Lista promuje zjawiska z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ukazuje bogactwo tradycji poszczególnych krajów i regionów świata. Pozwala na zwiększenie poszanowania dla niematerialnego dziedzictwa kulturowego, do którego zobowiązuje Państwa-Strony Konwencja UNESCO 2003 - wyjaśniła.

Polonez jest szóstą polską tradycją wpisaną na listę UNESCO. W poprzednich latach wpisem wyróżnione zostały: szopkarstwo krakowskie (2018), kultura bartnicza (2020), sokolnictwo (2021), tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała (2021) i flisactwo (2022).

PAP/IAR/dad

Polska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

04.12.2023 15:27
Honorowym gościem wydarzenia była Unia Europejska, w której pawilonie prezentowało się 27 państw Wspólnoty i Ukraina. Za polski program odpowiadał Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wzięli udział pisarze Jacek Dukaj i Witold Szabłowski. 

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" to najnowsza wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

05.12.2023 13:08
W kończącym się roku wielkiego artysty i w stulecie jego urodzin organizatorzy ekspozycji przedstawiają twórczość Jerzego Nowosielskiego w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w.

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Leon Charewicz otrzymali "Wielkie Splendory" - najważniejsze nagrody Teatru Polskiego Radia

05.12.2023 19:45
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.Tegoroczna gala odbyła się w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie.