Redakcja Polska

Pięć lat działalności programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”

27.02.2024 14:48
W Warszawie podczas uroczystej gali zaprezentowano i uhonorowano pracę społeczników – wolontariuszy, którzy w ramach projektu porządkowali m.in. polskie cmentarze za granicą.  
Audio
  • Rozmowa z Martą Szymską z programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Instytut Polonika

Program dotacyjny Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju. Jego wolontariusze – którzy dotarli nie tylko do krajów europejskich, ale m.in. do Ameryki Północnej, Nowej Zelandii czy Afryki – zajmują się polskimi nekropoliami, ale też w różnego rodzaju instytucjach wykonują prace inwentaryzacyjne, archiwizacyjne, digitalizacyjne oraz drobne prace z zakresu profilaktyki konserwatorskiej. Program jest odpowiedzią m.in. na działania zapoczątkowane lata temu przez Polaków, głównie potomków mieszkańców dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej, którzy spontanicznie zaczęli odwiedzać i porządkować groby przodków.

Przez 5 lat trwania programu zrealizowano 103 projekty w 151 miejscowościach, w 20 krajach świata na 5 kontynentach. W działaniach uczestniczyło od 350 do 700 osób w zależności od roku i warunków (pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie). Łączny koszt grantów przyznanych w ramach programu wyniósł łącznie 3 540 046,85 zł.

W projekt zaangażowane są osoby z różnych pokoleń – i młodzież, i seniorzy. Jednak – jak mówi Marta Szymska, jego koordynatorka – za każdym razem uczestnictwo w nim to wspaniała przygoda, a zasięg i oddziaływanie programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat” jest o wiele szersze i obejmuje o wiele więcej aspektów, niż mogłaby to sugerować sama nazwa.

Z Martą Szymską z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika rozmawia Ewa Plisiecka.  

 

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas naturalnym terenem działalności"

22.05.2022 13:06
- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Instytut POLONIKA został wyróżniony za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022

28.05.2022 16:49
Instytut POLONIKA został podwójnie wyróżniony w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022. Kapituła Nagrody wyróżniła "Rosyjskie pomiary klasztorów skasowanych w roku 1832" oraz "Bronisław Piłsudski. Dzienniki 1882-1885".

Instytut Polonika wydał książkę dla dzieci o wspólnej historii Polski i Łotwy

24.06.2022 17:00
Publikacja na temat dziedzictwa Inflant Polskich "Inflancki konik, czyli podróż z panem Gustawem" to podróż śladami wybitnego etnografa, historyka i krajoznawcy Łatgalii Gustawa Manteuffla.

Pięć lat działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą "Polonika"

12.12.2022 12:44
Instytut zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem polskiej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. Jak mówi dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak, przez 5 lat działania "Poloniki" udało się zrealizować 535 różnorakich projektów.  

Inauguracja portalu "Dziedzictwo za granicą. Baza poloników"

08.03.2023 10:05
- O stworzeniu takiego portalu myśleliśmy już w roku 2017, kiedy powołano do życia Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, mówi o bazie „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”, Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu. - Zależało nam na narzędziu, dzięki któremu szybko i skutecznie będzie można uzyskać informacje dotyczące polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju - dodaje.

Polonika zaczyna nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024"

15.02.2024 18:14
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika po raz szósty ogłasza konkurs w ramach programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024". Program wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.