Redakcja Polska

Otwarto pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025

22.06.2024 11:30
Otwarcie z udziałem ministry kultury Hanny Wróblewskiej wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie w Rumunii – najstarszej placówce muzealnej w południowo-wschodniej Europie zainaugurowało pierwszy w historii polsko-rumuński sezon kulturalny - podało MKiDN.
Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem Mamy wspólny język.
Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".Shutterstock

"Przed nami szesnaście miesięcy intensywnych spotkań z polską kulturą w Rumunii i rumuńską kulturą w Polsce. Wierzę, że zróżnicowany program wydarzeń w ramach Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia pozwoli na odkrycie naszych wzajemnych tradycji oraz potencjału artystów" – zaznaczyła ministra kultury i dziedzictwa narodowego, cytowana w piątek na stronie resortu.

"Projekty międzynarodowe to wynik zaangażowania wielu instytucji i osób, możliwość odkrywania naszych kultur i czerpania z ich dorobku jest dużą wartością. Tym bardziej cieszy wystawa otwarcia. Tatry, mają dla Polaków szczególne znaczenie. Przez całe wieki budziły lęk i jednocześnie zachwyt, by na przełomie XIX i XX w. zafascynować pokolenia polskich artystów – malarzy, literatów i muzyków" – dodała Wróblewska wskazując na temat wystawy otwarcia.

Na ekspozycji „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” znalazły się prace trzech znanych twórców polskiej kultury, których połączyła fascynacja najwyższym pasmem Karpat. Wśród dzieł Andrzeja Wróblewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy powojennych, krytyka i historyka sztuki jest zbiór kilkudziesięciu czarno-białych rysunków tuszem ukazujących pejzaże tatrzańskie: „Tatry I” i „Tatry II” z lat 1952-1953. Na wystawie można też zobaczyć gwasze „Góry” i kompozycje abstrakcyjne Wróblewskiego będące "przełożeniem jego doświadczenia gór na język wizualny".

Zbiór fotografii Mieczysława Karłowicza, znakomitego kompozytora i dyrygenta oraz zapalonego taternika, obejmuje 127 zdjęć z lat 1906-1908. Kolekcja z autorskimi komentarzami na co dzień przechowywana jest w Centralnej Bibliotece Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie.

Na wystawie zobaczyć można również prace Leona Wyczółkowskiego – malarza, grafika i rysownika okresu Młodej Polski. Są to krajobrazy malowane techniką olejną, pastelami lub akwarelą, a także grafiki z serii „Tatry. Ośm akwatint” z 1906 r.

"Wyczółkowski malował i rysował sceny z życia górali. Wykonał również portrety literatów związanych z Zakopanem, m.in. Jana Kasprowicza, Henryka Sienkiewicza czy Stefana Żeromskiego. Przede wszystkim upodobał sobie jednak górskie krajobrazy i ich zmienność. W jego spojrzeniu na Giewont, górskie zbocza, lasy i tatrzańskie jeziora wybrzmiewają echa fascynacji estetyką i sztuką Japonii" - podkreślono na stronie resortu.


Organizatorami ekspozycji przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie są Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Muzeum Brukenthala, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Podczas Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia, który potrwa od czerwca 2024 r. do października 2025 r., w obu krajach odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń muzycznych, teatralnych, filmowych, wystawienniczych i literackich. Programowi towarzyszy hasło „Mamy wspólny język” odwołujące się do języka kultury, który "pozwala na głębokie poznanie i porozumienie w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji".

Identyfikacja wizualna sezonu została stworzona przez polskich i rumuńskich studentów, z wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem ich pracy jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków.

"Wraz z hasłem "Mamy wspólny język", odwołują się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi, w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji" - dodano na stronie.

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 jest efektem współpracy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.


PAP/ho

Instalacje we włoskich miastach Siena i Orvieto w stulecie urodzin Zbigniewa Herberta

18.06.2024 09:00
Projekt interdyscyplinarny Instytutu Adama Mickiewicza "Ścieżkami Pana Herberta" w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety ma popularyzować twórczość Zbigniewa Herberta.  

Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. Odbędzie się ponad 20 koncertów

19.06.2024 15:21
Ponad dwadzieścia koncertów w siedmiu polskich miastach - tak zapowiada się Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. W tym roku Czesi świętują 200. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii tego kraju - Bedřicha Smetany. Z tej okazji czeskie centra na całym świecie zaplanowały wiele wydarzeń kulturalnych. Koordynatorka programu w Czeskim Centrum Warszawa Edyta Bojanowska mówi, że na polskich melomanów czekają koncerty muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej i elektronicznej.

Najlepsi blogerzy turystyczni nagrodzeni. "Zapraszamy do nieoczywistych miejsc, inspirujemy do podróży"

20.06.2024 18:58
Podróżowanie to ich pasja, którą dzielą się z internautami, najlepsi blogerzy turystyczni zostali dziś, podczas VII Turystycznych Mistrzostw Vlogerów i Blogerów, nagrodzeni przez Polską Organizację Turystyczną.

Muzeum Historii Polski wśród najpiękniejszych muzeów świata

21.06.2024 14:45
Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. Jest to przyznawana od dziesięciu lat prestiżowa nagroda architektoniczna, w tym roku po raz pierwszy w kategorii "muzea" – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.