Redakcja Polska

Andrzej Poczobut został przeniesiony do aresztu w Mińsku

03.05.2022 19:47
Informację o przeniesieniu dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi podała telewizja Biełsat, powołując się na jego żonę - Aksanę Poczobut.
Andrzej Poczobut
Andrzej PoczobutFoto: PAP/Artur Reszko

Andrzej Poczobut dotychczas był przetrzymywany w więzieniu śledczym w Żodzinie. Teraz trafił do aresztu śledczego numer 1 w Mińsku. Zdaniem dziennikarzy Biełsatu, przeniesienie polskiego działacza oznacza, że wznowione zostaną czynności śledcze przeciwko niemu.

"Wołodarka" to ciężki areszt śledczy, w którym przetrzymywani są główni opozycjoniści, dziennikarze i działacze, przeciwko którym toczą się motywowane politycznie sprawy karne" - czytamy na stronie telewizji.

Andrzej Poczobut jest dziennikarzem i członkiem Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. W marcu ubiegłego roku został zatrzymany przez białoruskie służby. Od tego czasu przebywa w więzieniu. Reżim Aleksandra Łukaszenki zarzuca mu podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym.

Tuż przed aresztowaniem Andrzeja Poczobuta, 23 marca 2021 r. w Grodnie, została zatrzymana szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, najpierw za organizację imprezy kulturalnej, którą władze uznały za „nielegalną”. Andrzej Poczobut, działaczki Irena Biernacka i Maria Tiszkowska zostali zatrzymani dwa dni później. Nieco wcześniej w Brześciu do aresztu trafiła Anna Paniszewa, tamtejsza aktywistka mniejszości.

Wszczęto postępowanie karne, a aktywistów oskarżono o rzekomą „rehabilitację nazizmu”, zarzucając im wychwalanie zbrodniarzy wojennych, w tym jednego z „żołnierzy wyklętych”, Romualda Rajsa Burego, odpowiedzialnego za powojenne zbrodnie na białoruskich cywilach. Z artykułu 130. paragraf 3. białoruskiego kodeksu karnego wszystkim groziła kara do 12 lat więzienia.

Po krótkim pobycie w areszcie w Mińsku całą piątkę przeniesiono do aresztu w Żodzinie pod Mińskiem. W maju 2021 r. Biernackiej, Tiszkowskiej i Paniszewej pozwolono wyjechać do Polski, ale bez możliwości powrotu. Władze białoruskie przekonywały, że żadnego przymusu nie było, jednak same działaczki przyznały, że nie pozostawiono im wyboru – wolność mogła być tylko poza granicami Białorusi. Poczobut na takie rozwiązanie się nie zgodził.

Z aresztu pod koniec marca tego roku wypuszczono Andżelikę Borys, której długotrwały pobyt w ciężkich więziennych warunkach zrujnował zdrowie.

IAR/PAP/ep

 

Alicja Góralczyk de Ixtlapale: podróżuję z polską flagą przez kontynenty

03.05.2022 11:15
Alicja Góralczyk de Ixtlapale z polską flagą w walizce przemierzyła kontynenty w poszukiwaniu mądrości życiowej. Napisała książkę „Alicja w krainie Tajów”, jednak miłość swojego życia spotkała na ulicach Warszawy. Z mężem zamieszkała w Meksyku. Ale przyznaje, że „na wakacje jeździ się do Polski”.

Polonia we Francji i w Niemczech obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja

03.05.2022 10:46
W polskich kościołach we Francji odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny. W Niemczech punktem kulminacyjnym obchodów jest Bieg Wolności w Berlinie.  

Litewscy przywódcy przesyłają życzenia Polakom z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

03.05.2022 11:07
Litwini od kilku lat zwracają uwagę, że ustawa zasadnicza sprzed 231 lat była wspólnym dziełem narodów zamieszkujących Rzeczpospolitą Obojga Narodów.