Redakcja Polska

Premiera polskiego filmu "Orlęta. Grodno '39" w Rydze. "Walka o to miasto stała się symbolem"

04.11.2022 18:00
W Rydze zaprezentowano polski film wojenny "Orlęta. Grodno '39". Dzisiejsze obrazy z Ukrainy pokazują, że to, co wydarzyło się wtedy w Grodnie, nie jest zamkniętą przeszłością - powiedziała przed projekcją ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn.
Kadr z filmu
Kadr z filmuŹródło: Youtube/Kino Helios Polska

"Orlęta. Grodno '39" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wyświetlono w łotewskiej stolicy w ramach Dni Filmu Państw Grupy Wyszehradzkiej. Film przedstawia wojnę z Sowietami widzianą oczami dwunastoletniego Leona.

Jak podkreśliła ambasador RP, jest to pierwsza produkcja filmowa poświęcona agresji sił sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. - 17 września 1939 roku na mocy porozumień sowiecko-niemieckich Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Walka o to miasto stała się symbolem, ponieważ to tam trwały najdłuższe walki z sowieckimi najeźdźcami - zaznaczyła Michaliszyn.

Ambasador RP zwróciła uwagę na trwającą od ponad pół roku wojnę na Ukrainie. - Czasami pociski spadają tylko kilka kilometrów od terytorium naszej ojczyzny - podkreśliła. - Przemoc, śmierć, strach, heroizm, bestialstwo to nie są liczące dziesiątki lat historie, odtwarzane przez aktorów - to jest teraźniejszość - dodała ambasador.

- Obrazy i historie z Buczy, Mariupola i wielu innych ukraińskich miast, które są przedstawiane w mediach każdego dnia od ponad pół roku, wyraźnie pokazują, że to, co stało się w Grodnie w 1939 roku, to nie jest zamknięta przeszłość - kontynuowała Michaliszyn.

Zaznaczyła, że "autorytarne reżimy Rosji i Białorusi wykorzystują politykę historyczną w ramach wojny hybrydowej". Ambasador poinformowała, że od czerwca 2022 roku inspirowani przez białoruskie władze sprawcy dokonali aktów wandalizmu wobec polskich grobów i miejsc upamiętnień w co najmniej dziewięciu miejscach na Białorusi.

- Zniszczenie grobów nie zmieni historii ani nie zetrze pamięci o przeszłości. To jedynie po raz kolejny pokazuje światu barbarzyństwo obecnych reżimów - podsumowała Michaliszyn.


IAR/PAP/dad

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować wyrzutnie Chunmoo oraz HIMARS

04.11.2022 15:05
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować z polskimi rozwiązaniami południowokoreańskie wyrzutnie Chunmoo oraz amerykański system artylerii dalekiego zasięgu HIMARS. Chodzi między innymi o systemy łączności i pojazdy, na których wyrzutnie będą posadowione.

Rosjanie zjedli bizona, kangura, wilki, osły i strusie z zoo w okupowanym Jampilu na Ukrainie

04.11.2022 15:12
Po wyzwoleniu Jampilu w obwodzie donieckim Ukrainy odkryto, że stacjonujący w tej miejscowości rosyjscy żołnierze zjedli wiele zwierząt w miejscowym zoo, między innymi bizona, kangura, wilki, osły i strusie - poinformował ukraiński portal espreso.tv. Wolontariusze zajmujący się zwierzętami dotarli do zoo dopiero 10 dni po wyzwoleniu miejscowości.

Rosja ma sojusznika w wojnie informacyjnej. Żaryn wskazuje na Białoruś

04.11.2022 16:07
"Białoruś wspiera Rosję w wojnie informacyjnej przeciwko Zachodowi. Dezinformacyjne narracje upowszechniane przez dygnitarzy obydwu reżimów mają przestraszyć odbiorców, oczernić Polskę i usprawiedliwić zbrodnicze działania Mińska i Moskwy" - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Anna Lisowska, Polka z Mikołajowa, która pozostała na posterunku

04.11.2022 16:54
Mikołajów to jedna z miast najbardziej dotkniętych w czasie tej wojny. Ostrzały rosyjskie trwają tu niemal nieprzerwanie od początku rosyjskiej inwazji. Anna Lisowska ze Stowarzyszenia Polaków w Mikołajowie opowiedziała o tym, jak wygląda życie w tym mieście.