Redakcja Polska

Odznaczenia dla Polonii z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10.11.2022 11:42
Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku stała się w środę okazją do wręczenia polskich odznaczeń państwowych zasłużonym przedstawicielom Polonii. Konsul generalny Adrian Kubicki mówił o jej przywiązaniu do tradycji niepodległościowych.
Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku stała się w środę okazją do wręczenie polskich odznaczeń państwowych
Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku stała się w środę okazją do wręczenie polskich odznaczeń państwowychShutterstock/Mariusz Lopusiewicz

- Polonia chętnie świętuje rozmaite polskie rocznice, co wiąże się z przywiązaniem do tradycji niepodległościowych. Ma swój udział w walce o niepodległość, a tradycje te są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Narodowe Święto Niepodległości jest epicentrum wszystkich wydarzeń polonijnych - podkreślił konsul generalny.

Jak dodał, zmienia się kontekst rocznicowych uroczystości. W zeszłym roku nie było jeszcze wojny na Ukrainie, teraz agresja Rosji przypomina, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. - Misja zabiegania o to, aby Polska była wolnym, niepodległym krajem w zasadzie się nigdy nie kończy. Nawet dla Polaków, którzy tu mieszkają - ocenił Adrian Kubicki.

Zbieżność polskiego i amerykańskiego święta

Za przejaw "metafizycznego piękna" uznał fakt, że w Stanach Zjednoczonych polskie Narodowe Święto Niepodległości zbiega się 11 listopada z amerykańskim Dniem Weterana. - Bardzo serdecznie zachęcam Polonię do tego, żeby te święta połączyć również w domowych obchodach. W USA mieszkają jeszcze polscy weterani pamiętający II wojnę światową, w tym Sybiracy. Zachęcam, do rozmów o Polsce i pamiętania o weteranach. Można do nich zadzwonić, czy choćby o nich pomyśleć. Są żywymi świadkami skomplikowanej polskiej historii i walki o niepodległość - powiedział konsul generalny.

Zwrócił też uwagę na pragnienie wspólnoty w środowisku polsko-amerykańskim, zachwiane z powodu koronawirusa. Uznał wtorkowe spotkanie za pierwsze w szerokim gronie po pandemii. - Widać jaka jest potrzeba, żeby wydarzenia polonijne na dużą skalę powróciły. Dlatego cieszę się, że konsulat może szeroko otworzyć drzwi dla Polonii, choć organizowaliśmy także wcześniej mniejsze spotkania - wyjaśnił Kubicki.

Wręczono odznaczenia

W trakcie uroczystości wręczył zasłużonym osobom polskie odznaczenia państwowe.

Michał Wroński został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Wolności i Solidarności. Natomiast Marian Żak otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Złote Krzyże Zasługi dostali ks. Jacek Woźny i ks. Joseph Szpilski, a Srebrne Krzyże Zasługi - Agnieszka Granatowska oraz Zbigniew Solarz. W imieniu Henryka Jaworskiego Krzyż Zesłańców Sybiru odebrał jego syn Paul Jaworski.


PAP/dad

Szwedzki parlamentarzysta ponownie apeluje o zwrot Polsce Statutu Łaskiego

10.11.2022 09:33
Szwedzki parlamentarzysta Bjoern Soeder ponownie zwrócił się do rządu w Sztokholmie o zwrot Polsce Statutu Łaskiego z 1506 roku. Szansa na pozytywną decyzję jest tym razem większa: prawicowa partia Szwedzcy Demokraci, do której należy polityk, wspiera konserwatywny gabinet premiera Ulfa Kristerssona.

Joe Biden: nie daliśmy Ukrainie samolotów, bo nie chcemy III wojny światowej

10.11.2022 10:01
Odmówiliśmy Ukrainie przekazania samolotów, bo nie chcemy III wojny światowej - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu. Dodał też, że USA nie zgodziły się też przekazać Ukraińcom rakiet długiego zasięgu.

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie wracają do Polski

12.11.2022 08:00
Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie otwarcie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz poświęconej prezydentom Izby Pamięci. W sobotę, 12 listopada 2022, zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W tym dniu odbędą się również uroczystości pogrzebowe.