Redakcja Polska

Trwają coroczne świąteczne zbiórki darów dla Polaków na Wschodzie

05.12.2022 13:49
W tym roku tradycyjnie wysyłane są paczki dla rodaków za naszą wschodnią granicą, ruszyliśmy też z przedświąteczną pomocą dla obywateli objętej wojną Ukrainy, którzy znajdują się w wyjątkowo ciężkiej sytuacji.    
Audio
  • Trwają coroczne świąteczne zbiórki na rzecz Polaków na Wschodzie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pakowanie paczek z darami w ramach akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach  Boże Narodzenie 2022, 3 grudnia 2022 r. na terenie 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie. Organizatorem akcji jest Fundacja Polskich Wartości
Pakowanie paczek z darami w ramach akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2022", 3 grudnia 2022 r. na terenie 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie. Organizatorem akcji jest Fundacja Polskich WartościPAP/Marcin Bielecki

Długoterminową żywność, latarki, leki i odzież zbiera m.in. kazimierskie stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. Dary w połowie grudnia pojadą do około 70 polskich rodzin na Ukrainie w ramach akcji "Kresowa paczka". Prezes stowarzyszenia Henryk Kozak powiedział, że jego członkowie byli w ubiegłym roku na Podolu w rejonie Chmielnickim, tym razem odwiedzą obwód żytomierski

Do ponad 20 instytucji na Litwie i Łotwie trafią paczki ze świąteczną pomocą, które w sobotę wyruszyły w konwoju z koszar Wojska Polskiego w podszczecińskich Podjuchach. W ramach akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w sumie na Litwę i Łotwę trafi 1300 paczek żywnościowych i 250 - z chemią – mówi Sylwia Kudelska z Fundacji Polskich Wartości.

Dary, które w tym roku w okresie przedświątecznym zbierane są w Polsce, trafią także do dzieci z objętej wojną Ukrainy. Prezenty dla najmłodszych z Chersonia i Iziumia przygotowali m.in. mieszkańcy Pszczyny. Zbiórkę zorganizowało miejscowe starostwo. Na Ukrainę św. Mikołaj przychodzi z podarkami 19 grudnia – mówi rzeczniczka pszczyńskiego Starostwa Powiatowego Marcela Grzywacz. Prezenty zawiezie na Ukrainę mieszkaniec powiatu pszczyńskiego - były wojskowy, który wielokrotnie dostarczał na tereny objęte wojną sprzęt medyczny, materiały opatrunkowe i inne niezbędnie rzeczy.

Na Ukrainie najbardziej potrzebna jest żywność – podkreśla Anna Matraszek, koordynatorka zbiórki "Mikołaja paczka dla ukraińskiego dzieciaczka" w Puławach. Zebrano tam dary dla ukraińskich sierot i półsierot z obwodu wołyńskiego, które są tam pod opieką Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka. - Pod naszą opieką jest obecnie kilkanaście osób - od półtorarocznego Dawidka po dzieci dziesięcioletnie – dodaje Anna Matraszek.

Pomoc dla Ukrainy po raz dziewiąty w okresie przedświątecznym organizowana jest we Wrocławiu. Do tej pory akcja znana była pod nazwą "Paczka dla Lwowiaka". Tym razem, ze względu na sytuację wojenną, zbierane są dary i datki dla całego narodu ukraińskiego. Trafią one tam, gdzie będzie możliwość dowozu, a zapotrzebowanie jest ogromne. - Trudno, byśmy w tym wyjątkowym czasie ograniczali się wyłącznie do Lwowa i okolic – wyjaśnia Justyna Staszak z Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, która organizuje świąteczną pomoc.

IAR/ep

Świąteczna „Paczka na Kresy”. Wsparcie dla Polaków na Wschodzie

06.12.2021 12:15
Ponad 2 tysiące paczek z produktami spożywczymi i środkami czystości dotrze do naszych rodaków na Wschodzie. Akcję zorganizowały Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Kresy w Potrzebie. Polacy - Polakom, przy wsparciu Mazowieckiego Kuratora Oświaty.  

Konwój z "Wielkanocną Paczką dla Rodaków w Ukrainie" wyruszył ze Wspólnoty Polskiej

14.04.2022 13:00
Konwój z pomocą humanitarną Wspólnoty Polskiej wyruszył w tych dniach na Ukrainę. Tym razem - bo to nie pierwszy taki transport - jest wyjątkowy. Wiezie paczki w ramach akcji Stowarzyszenia "Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie".

Ruszyła akcja "Polak z sercem". Wielkie wsparcie dla rodaków na Kresach

14.11.2022 17:50
Trwa piąta edycja akcji "Polak z sercem" – charytatywnej inicjatywy pomocy Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie. W jej ramach od 11 do 20 listopada jest prowadzona zbiórka pieniędzy i darów.

Trwa 29. Ogólnopolska Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

02.12.2022 12:12
Specjalne świece, które można postawić na wigilijnych stołach, będą rozprowadzane w parafiach we wszystkich diecezjach w kraju. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przekazane na programy pomocowe Caritas Polska.