Redakcja Polska

Uroczystości polonijne w Belfaście. Polacy gromadzą się wokół pamiątek wspólnej historii

29.05.2023 14:22
W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tys. Polaków i mimo że jest to młoda Polonia, to od 2004 r. stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu.
Audio
  • Uroczystości polonijne w Belfaście. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
W obchodach wziął udział Jan Dziedziczak pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
W obchodach wziął udział Jan Dziedziczak pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.PAP/Leszek Szymański

Od obejrzenia polskich murali i uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem świętego Patryka rozpoczęły się w Belfaście obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W uroczystościach w Irlandii Północnej bierze udział Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Posłuchaj
00:20 rzegocki.mp3 W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tysięcy Polaków i wprawdzie jest to młoda Polonia, to od 2004 roku stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu/IAR

Polskie murale na ulicach Belfastu są poświęcone Polskim Siłom Powietrznym, Dywizjonowi 303 i Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu. To ważny element edukacji miejscowej społeczności. Mieszkający w Irlandii Północnej Maciej Bator tłumaczył członkom polskiej delegacji, że powstanie murali w poszczególnych dzielnicach wymusza współpracę z przedstawicielami lokalnej społeczności, reprezentującymi różne poglądy polityczne. Dodał, że zgoda na tematykę polskich murali łączy się z przekazaniem wiedzy o polskich lotnikach, którzy stacjonowali na tych ziemiach i walczyli z Niemcami w czasie II wojny światowej.

Młoda Polonia ważnym elementem Belfastu 

W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tys. Polaków i wprawdzie jest to młoda Polonia, to od 2004 r. stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu. Arkady Rzegocki szef służby zagranicznej MSZ powiedział IAR, że Polacy są szanowani zarówno przez katolików, którzy dążą do zjednoczenia z Republiką Irlandii, jak i przez protestantów, którzy są przywiązani do zwierzchnictwa monarchii brytyjskiej.

Głównym punktem obchodów Dnia Polonii jest spotkanie w miejscowym ratuszu, na które zaproszeni zostali także przedstawiciele króla Karola III. Delegacje złożą też kwiaty na mogiłach polskich lotników z II wojny światowej na cmentarzu Milltown.


IAR/dad

179. pielgrzymka Polonii do „Panteonu Polskiej Emigracji” w Montmorency

28.05.2023 12:00
Francuska Polonia udaje się z tradycyjną pielgrzymką do cmentarza w Montmorency pod Paryżem, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków.

Represje na Białorusi. Polski podręcznik do historii uznany za... "ekstremistyczny"

29.05.2023 12:16
Niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne materiały władz białoruskich, poinformował, że polski podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności" oraz książka "Polskie pieśni patriotyczne" znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście "materiałów ekstremistycznych".

W Wilnie rozpoczął się po raz trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią"

29.05.2023 13:47
W Wilnie rozpoczął się trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią". W tym roku w wydarzeniu biorą udział poeci i przedstawiciele świata polskiej kultury z siedmiu państw.

Polsko-francuskie święto muzyki w szwajcarskim Vevey

30.05.2023 09:00
110 lat po legendarnym wspólnym występie dwóch muzycznych geniuszy, Ignacego Jana Paderewskiego i Camille’a Saint-Saënsa, w Vevey ponownie doszło tam do polsko-francuskiego spotkania „na pianistycznym szczycie”. Ambasada RP w Bernie zorganizowała okolicznościowy koncert, podczas którego wystąpiła dwójka laureatów Konkursu Chopinowskiego, Philippe Giusiano i Magdalena Lisak.