Redakcja Polska

Białoruś: Andrzej Poczobut nie dostaje w więzieniu niezbędnych lekarstw

29.08.2023 13:06
Uwięziony przez reżim Łukaszenki dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut nie dostaje w więzieniu niezbędnych lekarstw. Choruje na serce, ale administracja zakładu karnego w Nowopołocku zakazuje przekazywania mu tabletek.
Andrzej Poczobut został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Polska w związku z decyzją białoruskich sądów nałożyła na Białoruś kolejne sankcje
Andrzej Poczobut został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Polska w związku z decyzją białoruskich sądów nałożyła na Białoruś kolejne sankcjeCCTV/kadr z wideo

Andrzej Poczobut nie może także dzwonić do rodziny, wysyłać listów ani spotykać się z adwokatem - poinformował zastępca przewodniczącego Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski. Nie wiadomo, w jakim stanie jest więzień polityczny, który na sześć miesięcy został wtrącony do izolatki.

Andrzej Poczobut został aresztowany w marcu 2021 roku. W lutym sąd w Grodnie skazał go na osiem lat kolonii karnej za rzekome "wzniecanie nienawiści" i "działalność terrorystyczną". Prawdziwą podstawą aresztowania i sterowanego przez władze białoruskie procesu politycznego była działalność dziennikarska i społeczna Poczobuta.

11 sierpnia dotarła wiadomość, ze Andrzej Poczobut spędził 30 dni w zimnym karcerze w kolonii karnej  w Nowopołocku. 

Wiadomo także, że listy Andrzeja Poczobuta stale podlegają cenzurze. Ocenzurowano m.in. jego relację z przypadkowego spotkania w Żodzinie ze zmarłym potem na terenie więzienia w Grodnie artystą malarzem i performerem Alesiem Puszkinem. Cenzura wymazała tytuł polskiej piosenki popularnej, którą Puszkin "zaśpiewał z uśmiechem" na widok Andrzeja Poczobuta.

Wybitny malarz i performer Aleś Puszkin, wybitny działacz białoruskiej opozycji, zarażał wszystkich swoją energią -  w niejasnych okolicznościach stracił życie podczas pobytu w białoruskim więzieniu w Grodnie w nocy z 10 na 11 lipca br. Wiadomo, że prześladowano go m.in. z racji używania języka białoruskiego.

IAR/dad

Eskalacja sytuacji na granicy. Białoruskie służby rzucały kamieniami w polski patrol

28.08.2023 13:31
Straż Graniczna odnotowała kolejny przypadek rzucania kamieniami w kierunku polskich służb. Sześciu cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; byli to obywatele Syrii i Jemenu - podała SG w raporcie z minionej doby.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia żądają opuszczenia Białorusi przez najemników grupy Wagnera

28.08.2023 15:21
Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii żądają od reżimu Łukaszenki opuszczenia Białorusi przez najemników z tzw. grupy Wagnera oraz opuszczenia stref przygranicznych przez nielegalnych imigrantów- poinformował minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Treść listu ujawniono po spotkaniu ministrów w Warszawie.

Film "Raport Pileckiego" pokazany premierowo

28.08.2023 17:04
Film "Raport Pileckiego", fabuła inspirowana wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego - jednego z najważniejszych polskich bohaterów, po raz pierwszy został pokazany w jednym z warszawskich kin. Film o współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, będzie można oglądać w kinach od 1 września.