Redakcja Polska

Ponad tysiąc uczestników Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

18.11.2023 14:47
Ponad tysiąc osób z 30 krajów weźmie udział w kursach trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którą zainaugurowano w sobotę. Wśród nowości jest m.in. sztuczna inteligencja, kultura języka polskiego, logopedia.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski w Berlinie
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski w BerlinieTwitter/KUL_Lublin

- Ponad tysiąc osób z 30 krajów zgłosiło chęć podjęcia nauki na 18 zaproponowanych przez nas kursach. Najwięcej z Wielkiej Brytanii, ale nasza oferta edukacyjna cieszy się też dużą popularnością w Niemczech, Francji, a także w innych o wiele bardziej odległych krajach - podkreślił cytowany w komunikacie rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Wyjaśnił, że w ten sposób uczelnia realizuje oczekiwania środowisk polonijnych i z chęcią dzieli się wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy bez względu na miejsce zamieszkania chcą podnosić swoje kompetencje.

Nowe propozycje kursów

Wśród nowych kursów edukacyjnych dla Polaków żyjących poza granicami kraju jest m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego oraz kurs reportażu i wywiadu dziennikarskiego.

Inauguracja trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą odbyła się zdalnie w sobotę. Zajęcia przygotowane w formie wykładów i warsztatów mają formułę online. Przewidziane są również zjazdy m.in. w Paryżu i Londynie. 

Po raz pierwszy Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność rok temu, w listopadzie 2022 r. W dotychczasowych dwóch edycjach wzięło udział ponad 550 uczestników z 16 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Wszystkie zajęcia są bezpłatne; prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Absolwenci otrzymują dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia Studium w języku polskim i angielskim.


PAP/dad

Stowarzyszenie Braterstwo Broni – Tobie Ojczyzno z pomocą Polakom walczącym za wolność Ukrainy

17.11.2023 11:38
Strzelcy z Bochni przyjechali na Ukrainę po raz drugi. W pomoc Ukrainie są zaangażowani od początku pełnoskalowej wojny. Tym razem skupili się na Polakach walczących z rosyjskim agresorem.

Intel zbuduje fabrykę mikroprocesorów. Największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce

18.11.2023 09:00
W okolicach Wrocławia gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce.

Unia Europejska chce ograniczeń dla stosowania sztucznej inteligencji

18.11.2023 12:14
Komisja Europejska kończy prace nad dyrektywą nazywaną AI Act. To rozwiązania, które mają zapewnić ochronę przed nadużyciami w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji (AI). Unijne rozporządzenie będzie regulować sposób jej wykorzystywania.