Redakcja Polska

„Moniuszko Jazz”. Ukazała się nowa płyta saksofonisty Piotra Barona

10.12.2021 21:48
Album z utworami ojca polskiej opery narodowej w niecodziennych aranżacjach wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Trafiły na niego dzieła Stanisława Moniuszki, przełożone na język jazzu.
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Baronem o płycie "Moniuszko jazz"
Okładka płyty Piotra Barona Moniuszko Jazz, wyd. Agencja Muzyczna Polskiego Radia 2021
Okładka płyty Piotra Barona "Moniuszko Jazz", wyd. Agencja Muzyczna Polskiego Radia 2021mat. promocyjne

Wśród utworów zamieszczonych na płycie znajdziemy m.in. Agnus Dei, Arię z kurantem, Pieśń pokutną, Pieśń wieczorną i – jako atrakcję dodatkową - Rotę.

- Pracując nad utworami, chciałem, by zespół jazzowy mógł zagrać dzieła Stanisława Moniuszki, uwypuklając to, co jest w nich najpiękniejsze i przekazując to później słuchaczowi jazzu - mówi Piotr Baron.

Liderowi grającemu na saksofonach i klarnecie basowym towarzyszą: pianista Michał Tokaj, Robert Majewski na trąbce i flugelhornie, kontrabasista Maciej Adamczak i Łukasz Żyta na perkusji. O brzmienie płyty zadbał Tadeusz Mieczkowski.

Z Piotrem Baronem rozmawia Ewa Plisiecka.

“Boże Narodzenie z Paderewskim i Polską w kresowym sercu”. Cenna inicjatywa Ambasady RP w Szwajcarii

08.12.2021 10:26
Po niezwykle udanej “Wielkanocy z wielkim sercem dla Polaków na Wschodzie”, którą ambasador Iwona Kozłowska zainicjowała w marcu tego roku, w Szwajcarii trwa kolejna akcja dobroczynna pokazująca niezwykłą solidarność Polonii ponad granicami.

Opowieść graficzna "Podziemie łączy". Wyjątkowa publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

10.12.2021 09:55
Album powstał w ramach projektu "Pogrindis jungia/ Podziemie łączy". Celem projektu jest przywołanie historii i współpracy Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. W dwujęzycznym, polsko-litewskim albumie, z pomocą krótkich tekstów i ilustracji, opowiedziana została skomplikowana historia polsko-litewskich relacji okresu II wojny światowej oraz zapomniana współpraca Polaków i Litwinów w walce z sowiecką okupacją. Album został zrealizowany w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie komiksu.  

40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Polskie Radio wydało album „Żeby Polska była Polską”

12.12.2021 20:29
To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia. Serię zapoczątkowały kilkanaście lat temu wydawnictwa poświęcone Katyniowi i Wołyniowi.