Redakcja Polska

Rok 2022 – decyzją Sejmu RP – jest Rokiem Wandy Rutkiewicz

11.02.2022 13:30
W maju minie 30 lat od śmierci jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii, która jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest.
Audio
  • Rok 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wanda Rutkiewicz w swoim domu, Warszawa, 1980 r.
Wanda Rutkiewicz w swoim domu, Warszawa, 1980 r. Foto: PAP/Bogdan Różyc

Wanda Rutkiewicz miała na koncie wiele spektakularnych sukcesów. Wspinała się na najwyższe góry świata, zdobywając osiem z czternastu ośmiotysięczników. Zdobyła nie tylko Mount Everest zapisując się w historii jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, która tego dokonała. Polska himalaistka była także pierwszą kobietą, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2.

Rutkiewicz zaginęła 12 maja 1992 r. w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę. Od tamtej chwili jej losy nie są znane, a jej ciała nie odnaleziono.

Alpinistka, podróżniczka i filmowiec, autorka dokumentów poświęconych alpinizmowi Eliza Kubarska pracuje nad filmem o Wandzie Rutkiewicz. Na obraz „Ostatnia wyprawa" złożą się m.in niepublikowane do tej pory archiwa polskie i zagraniczne. Film będzie także zawierał rozmowy z międzynarodowymi sławami środowiska górskiego: Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim, Carlosem Carsolio i Kurtem Diembergerem oraz Elizabeth Hawley - wybitną kronikarką wypraw himalajskich - a także z osobami spoza środowiska, jednak kluczowymi w życiu Wandy Rutkiewicz.

W 2012 roku na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich została odsłonięta tablica poświęcona Wandzie Rutkiewicz. Znajduje się na tzw. skale himalajskiej, tuż obok tablicy Jerzego Kukuczki i Piotra Morawskiego.

Polska himalaistka została wpisana do Księgi rekordów Guinessa jako pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. W uchwale Sejmu, ustanawiającej rok 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz czytamy: "Wanda Rutkiewicz zyskała sławę, a jej wyczyny były znane na całym świecie. Walkę o zdobycie ośmiotysięczników nazywała 'Karawaną marzeń', a jej osiągnięcia sportowe budziły podziw". W sejmowej uchwale napisano także, że polska himalaistka "urzekała wdziękiem, urokiem i niezwykłym darem opowiadania o górach".

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: Wanda Rutkiewicz Himalaje Sejm

Premierzy Morawiecki i Johnson: Polska i Wielka Brytania stoją po stronie pokoju i bezpieczeństwa

10.02.2022 18:34
Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa; nie przyjmiemy świata, w którym wielki sąsiad może atakować innego sąsiada - oświadczyli na wspólnej konferencji w Warszawie premierzy Polski i Wielkiej Brytanii: Mateusz Morawiecki i Boris Johnson.

Tragiczne losy dzieci deportowanych na Wschód w cyklu filmów dokumentalnych

11.02.2022 13:30
Historie najmłodszych ofiar masowej deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego przedstawia cykl przygotowany przez dziennikarzy Polskiego Radia – Edytę Poźniak i Olafa Ważyńskiego.

Instytut Pileckiego w Berlinie organizuje lekcje języka polskiego. Dzieci poznają historię misia Wojtka z Armii Andersa

11.02.2022 13:46
Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na zajęcia w języku polskim, których celem jest rozwój umiejętności językowych ze szczególnym naciskiem na czytanie i pisanie. Kurs jest poświęcony historii niedźwiedzia Wojtka, który został adoptowany przez żołnierzy Armii Andersa.