Redakcja Polska

KRRiT wykreśla rosyjskie kanały z polskiej telewizji

25.02.2022 15:39
Telewizje kablowe, które nadają na terenie Polsce, wycofują ze swojej oferty rosyjskie programy. Decyzje zostały podjęte wskutek uchwały KRRiT ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: Russia Today, RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV oraz Russija 24.
KRRiT podjęła uchwałę ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów rosyjskich
KRRiT podjęła uchwałę ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów rosyjskichshutterstock/Skreidzeleu

W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podała, że z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24.

Decyzję o wyłączeniu rosyjskich programów w czwartek podjęła m.in. firma UPC Polska. - Wczoraj wyłączyliśmy wszystkie rosyjskie programy w ofercie UPC Polska, zgodnie z decyzją KRRiT - poinformował w piątek rzecznik prasowy Michał Fura.

Takę decyzję podjęła także TOYA Sp. z o. o. Dyrektor marketingu Andrzej Pasowski przekazał, że "w związku z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji program Russia Today został wyłączony". - Nie mieliśmy innych kanałów rosyjskich w ofercie telewizyjnej - dodał.

- W związku z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyłączamy wszystkie rosyjskie kanały w naszej ofercie - poinformowała z kolei Justyna Grzelak, koordynatorka ds. PR, z Vectra S.A., wyjaśniła również, że "na miejscu rosyjskich kanałów (w przypadku naszej Grupy są to RT oraz RTR Planeta) pojawi się plansza z informacją: »W związku z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, kanał jest niedostępny«".

Decyzja KRRiT 

- W związku z rozpoczęciem przez Federację Rosyjską działań wojennych na Ukrainie, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę w sprawie wykreślenia z "Rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych" następujących programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24 - poinformowała w czwartek Rada Radiofonii i Telewizji.

Jak podkreślono w zamieszczonym w czwartek na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji komunikacie, wykreślenie z rejestru oznacza brak możliwości rozprowadzania ww. programów w sieciach kablowych, platformach satelitarnych oraz platformach internetowych.

"Upoważnia się Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do wykreślenia nw. programów z rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych z uwagi na zamieszczane treści zagrażające bezpieczeństwu i obronności państwa: Russia Today, Russia Today Documentary, RTR Planeta, Soyuz, Russia 24. Upoważnia się Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do nadania decyzjom podjętym w oparciu o niniejszą uchwałę rygoru natychmiastowej wykonalności. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia" - głosi uchwała KRRiT.

Wykreślenie rosyjskich kanałów 

O jej podjęciu informował także w czwartek na Twitterze pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę dot. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych rosyjskich kanałów, w tym Russia Today" - napisał.

W myśl ustawy o radiofonii i telewizji KRRiT może wykreślić z rejestru program rozprowadzany, który w okresie ostatnich 12 miesięcy co najmniej dwukrotnie zamieścił treści propagujące działania m.in. sprzeczne z prawem, z polską racją stanu oraz postawy i poglądy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz który m.in. zamieszczał "treści nawołujące do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym lub zagrażające bezpieczeństwu i obronności państwa". PAP/dad 

Wojna na Ukrainie. Ks. Leszek Kryża: „Tam ludzie czekają na pomoc”

25.02.2022 13:03
„Tam są ludzie, którzy nie mają możliwości wyjazdu. Domy dziecka, domy samotnej matki, domy seniorów. Wspieramy te miejsca, żeby mieli jedzenie, lekarstwa, opał” - mówi ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski.

Infolinia dla obywateli Ukrainy, którzy przekraczają polską granicę. Ważny komunikat MSZ

25.02.2022 14:33
Polski resort dyplomacji poinformował, że obywatelom Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy informacji udzielać będzie infolinia Urzędu do Spraw Cudzoziemców.