Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie. Ks. Leszek Kryża: „Tam ludzie czekają na pomoc”

25.02.2022 13:03
„Tam są ludzie, którzy nie mają możliwości wyjazdu. Domy dziecka, domy samotnej matki, domy seniorów. Wspieramy te miejsca, żeby mieli jedzenie, lekarstwa, opał” - mówi ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski.
Audio
  • Z księdzem Leszkiem Kryżą, dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski o pomocy dla Ukrainy po agresji Rosji, rozmawiała Małgorzata Frydrych
W Polsce i w Rosji przelała się fala demonstracji przeciwko wojnie na Ukrainie. Obok protestów możemy też nieść pomoc uchodźcom.
W Polsce i w Rosji przelała się fala demonstracji przeciwko wojnie na Ukrainie. Obok protestów możemy też nieść pomoc uchodźcom. PAP/Maciej Kulczyński

Jeszcze przed rosyjską inwazją stworzyliśmy na terenie Ukrainy stacje pomocy medycznej, nazwaliśmy je „Dobre serce”, zaopatrzone w wózki, kule, bandaże, leki bez recepty. W sytuacji wojny chcemy zadbać, by były stale uzupełniane w potrzebne do ratowania życia i zdrowia produkty. Wiemy już, że Rosja zaatakowała w różnych miejscach, niestety bomby spadają również na dzielnice cywilne. Ludzie uciekają, przemieszczają się więc musimy im pomóc tam na miejscu. To jest nasze pierwsze zadanie. Parafie, na terenie których jest jeszcze spokojnie, organizują doraźną pomoc dla uchodźców” - mówi ksiądz Leszek Kryża.

Mamy jednak świadomość, że dla wielu obywateli Ukrainy jedynym ratunkiem jest wyjazd z kraju. Ich domy zostały zburzone, nie mają do czego wracać. Matkom z dziećmi, seniorom trudno funkcjonować na terenie wojennym. Organizujemy miejsce pobytu dla nich na terenie Polski. Odbieramy również telefony od osób, które mają polskie korzenie, często Kartę Polaka, i w obliczu wojny chcą na stałe osiedlić się w Polsce. Pytają o formalności, o wsparcie po przekroczeniu granicy. Postaramy się pomóc każdemu, kto będzie tej pomocy potrzebował” - deklaruje gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

Z księdzem Leszkiem Kryżą, dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, o pomocy dla Ukrainy po agresji Rosji, rozmawiała Małgorzata Frydrych.


Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia

25.02.2022 10:00
Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Kilkuminutowe aktualności w języku ukraińskim są emitowane dwa razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki" o godzinie 10.00 i 17.00 - fale UKF oraz długie, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują całe terytorium Ukrainy. 

Dyrektorka polskiej szkoły w Charkowie: cały czas strzelają, siedzimy w piwnicy

25.02.2022 12:33
- Cały czas strzelają, od 5 rano znowu słychać wybuchy. Siedzimy w piwnicy budynku biurowego, wszyscy obok siebie: dzieci, dorośli, kobiety w ciąży, starsi. Chcieliśmy wyjechać, ale byliśmy w takim szoku, że nie zdążyliśmy. Nie mieliśmy paliwa, a potem zaczęli strzelać i wyjazd został zablokowany - relacjonuje Diana Krawczenko, dyrektorka polskiej szkoły w Charkowie.

Na uchodźców z Ukrainy czekają w Polsce punkty pomocy

25.02.2022 13:00
Przy granicy polsko-ukraińskiej na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego uruchomiono 9 tak zwanych punktów recepcyjnych, które pomagają uciekinierom z terenów Ukrainy.