Redakcja Polska

Wkrótce rusza 13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

28.09.2022 16:00
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w ciekawy i różnorodny sposób prezentuje  dorobek muzyczny Krzysztofa Komedy z różnych muzycznych perspektyw.  Festiwal  jest miejscem  konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów których inspiruje twórczość „ Chopina polskiego jazzu” .
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda LutosławskiegoGrzegorz Śledź/PR2

Specjalne koncerty z  udziałem  polskich gwiazd jazzu , uznanych artystów polskich i zagranicznych, premiery, wystawy, projekcje filmów to  atrakcje festiwalu. 

Festiwal ma piękny dorobek artystyczny. Na festiwalu wystąpiły polskie i europejskie gwiazdy jazzu , wybitni  artyści  w specjalnych, premierowych projektach  wśród nich m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski , Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Urszula Dudziak, Lora Szafran,  Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Janusz Olejniczak,  Joachim Mencel, Kattorna, Marcin Wasilewski Trio, Motion Trio, Atom String Quartet, Oleś Brothers & Christopher Dell , Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Piotr Orzechowski, Marcin Masecki, Wojtek Mazolewski Quintet, Leszek Żądło Jazz Ensamble,  Maciej Obara International Quartet, EABS & Michał Urbaniak.

Zagrały zespoły i uznani artyści z prestiżowych europejskich wytwórni ACT i ECM  - Radio String Quartet Vienna, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Bobo Stenson, Tord Gustavsen, Enrico Pieranunzi, Danilo Rea.

W poprzednich latach gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy , reżyserzy i krytycy filmowi : Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Janusz Morgenstern, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski, Janusz Wróblewski.

W tegorocznym programie Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy znajdzie się projekcja filmu „Jazz outsider” Janusza Majewskiego z udziałem  wybitnego reżysera oraz legendy polskiego jazzu , Michała Urbaniaka. Pokaz odbędzie się 7 października o godz. 20.00 w Kinie Atlantic.

„Jazz outsider” Janusza Majewskiego, to muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, znakomitym perkusiście jazzowym, który w „ złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50 i 60 XX. wieku, był m.in. członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. 

Film nawiązuje do dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu.  To jeden z najlepszych dokumentów o jazzie ostatnich lat.  

Michał Urbaniak. Legenda polskiego jazzu, wielokrotnie nagradzany muzyk, kompozytor i aranżer. Światowe uznanie przyniosła mu płyta „Tutu” nagrana z  legendą jazzu Milesem Davisem. Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 70 autorskich krążków. Współpracował z gwiazdami światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Miles Davis, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock.

W latach  60. grał w kwintecie Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedy oraz w  formacjach Zbigniewa Namysłowskiego.

8 października o godz. 19.00 w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego zagra Piotr Schmidt Quintet "Komeda Nieznany 1967". 

Moja słodka europejska ojczyzna II. W październiku w 1967 Krzysztof Komeda w Baden-Baden ( Niemczech), stworzył projekt z cyklu jazz i poezja Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna. Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą. Płyta Meine Süsse Europäische Heimat została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego Rosemary’s Baby. Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie , odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy 6 kompozycji Komedy z projektu „Moja słodka europejska ojczyzna” , które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie. O projekcie sam Komeda powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Z kolei Joachim Ernest Berendt o kompozycjach Krzysztofa Komedy napisał: „Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii.”

Piotr Schmidt to topowy trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie oraz wykładowca na wydziale Jazzu AM w Katowicach.  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród m.in.: Grand Prix: Nagroda indywidualna na “Jazz nad Odrą” 2008, Nagroda indywidualna na “Jazz nad Odrą” 2009, III miejsce, Nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010. Nagrody zespołowe Piotra Schmidta to m.in.: II miejsce na Hoeilaart Jazz Festival, Belgia 2010, Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010.

Piotr Schmidt ma na swoim koncie czternaście  autorskich płyt.  Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Jego flagowy album „Tribute to Tomasz Stańko” który otworzył  mu drogę do „złotej kolekcji” polskiego jazzu i prestiżowych estrad. Współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także artystami zagranicznymi.

W Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego zagra także Daniele di Bonaventura Band'Union for Komeda.

Po raz pierwszy w Polsce, w wykonaniu  znakomitego włoskiego artysty  i  jego zespołu,  usłyszymy kompozycje Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach, specjalnie przygotowane na  zamówienie festiwalu. 

Daniele Bonaventura to włoski wirtuoz bandoneonu, pianista, kompozytor i aranżer. Od początku swojej muzycznej kariery  zafascynowany muzyczną improwizacją. 

Studiował muzykę klasyczną od ósmego roku życia, uczył się gry na fortepianie, wiolonczeli, ale również dyrygowania orkiestrą. Twórczość  artysty obejmuje szeroki zakres muzyki od klasycznej , jazz, po world music. Artysta komponuje także muzykę teatralną i  filmową.

Występował na ważnych międzynarodowych festiwalach na  świecie  i w wielu prestiżowych miejscach jak  m.in.: Town Hall  w Nowym Jorku ,  Pleyel Hall  w Paryżu,   Royal Festival Hall w Londynie.

Grał,  nagrywał i współpracował z  wieloma wybitnymi artystami jak: Enrico Rava, Paolo Fresu, Stefano Bollani, Oliver Lake, David Murray, Miroslav Vitouš,  Toots Tielemans, Dino Saluzzi,  Dave Liebman i wielu innych.

O artyście powstał film Monsieur di Bonaventura ( reż. C. Roschi) emitowany w TV France 3.

Jego muzyka została wykorzystana m.in. w filmie ”Return the meadows" reżysera Złotej Palmy w Cannes Ermanno Olmi.

Partnerem koncertu jest Włoski Instytut Kultury. 

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy organizuje Fundacja Jazz Art.

Źródło: Fundacja Jazz Art/ho

 

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Polonia upamiętniła pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

27.09.2022 08:38
Amerykańscy Polacy złożyli w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City hołd naszym rodakom zamordowanym w czasie II wojny światowej. Przypomnieli o czwartym rozbiorze Polski zainicjowanym wtargnięciem wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 roku.

Wicepremier Piotr Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie

27.09.2022 17:14
W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji emigracyjnych debatują o tym, jak chronić polskie dziedzictwo za granicą. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński, zwracając się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, "dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie".