Redakcja Polska

Polonia upamiętniła pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

27.09.2022 08:38
Amerykańscy Polacy złożyli w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City hołd naszym rodakom zamordowanym w czasie II wojny światowej. Przypomnieli o czwartym rozbiorze Polski zainicjowanym wtargnięciem wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 roku.
Pomnik Katyński autorstwa Andrzeja Pityńskiego.
Pomnik Katyński autorstwa Andrzeja Pityńskiego.Shutterstock

Przewodnicząca organizatora wydarzenia, Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, Bogusława Huang wskazała na znaczenie rocznicowej uroczystości. Mówiła o wielkiej ofierze naszych przodków na ołtarzu Ojczyzny w obliczu agresji niemieckiej i sowieckiej.

Pod Pomnikiem Katyńskim zgromadzili się m.in. przedstawiciele polonijnych organizacji, szkół dokształcających i weterani. Przybyli radni miejscy Jersey City: Richard Boggiano, który odegrał kluczową rolę w utrzymaniu monumentu na dotychczasowym miejscu na Exchange Place oraz Yousef Saleh.

Polonia pamięta

Odczytano proklamacje burmistrza Stevena Fulopa ustanawiającą, na wniosek Komitetu, 18 września dniem pamięci ofiar ludobójstwa katyńskiego w roku 1940. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki wyraził w liście do zebranych dumę, że Polonia pamięta o trudnych i bolesnych momentach polskiej historii.

Huang uznała za obowiązek Polonii organizowanie w hołdzie polskim bohaterom tego rodzaju uroczystości. - Zgromadzenia w duchu patriotycznym, zwłaszcza przy Pomniku Katyńskim, mają dla nas wielkie znaczenie i wielką wymowę, ponieważ wiemy co się wydarzyło w Katyniu w 1940 roku. Zapraszamy też młodzież na indywidualne lekcje historii. (…) Prowadzę polską szkołę im. Marszałka Piłsudskiego w Jersey City i- jak wiem - nasi uczniowie znają te fakty bardzo dokładnie - zapewniała.

Batalia o pomnik

Szefowa Komitetu podkreślała zasługi mecenasa Sławomira Platty przewodzącego batalii Polonii o pozostanie monumentu w prestiżowym miejscu na Exchange Place. Miała nadzieję, że rozmowy z radnymi i deweloperem doprowadzą do zadośćuczynienia kolejnym postulatom Polaków.

Komitet i Polonia domagają się m.in. aby przy rozpoczętej przebudowie placu nie zablokowano przestrzeni od frontu Pomnika z napisem "Katyń 1940" i wmurowanej tablicy z Matką Bożą Nowojorską dla oddania hołdu ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Platta powiedział PAP, że tegoroczne obchody rocznicowe napaści sowieckiej na Polskę pod Pomnikiem Katyńskim miały szczególny charakter w świetle sytuacji na Ukrainie. Za bardzo ważny uznał udział radnych w uroczystości. - Od czasu naszej heroicznej walki w 2018 roku, do dziś są obecni z nami pod Pomnikiem i uczestniczą we wszystkich obchodach. Bardzo budująca była wielka liczebność Polonii. Upamiętnienie historycznych wydarzeń, pozwalających Polonii na tak wspaniałe zgromadzenia dowodzi, że nasza walka o Pomnik miała głęboki sens - powiedział nowojorski prawnik.


PAP/dad

Wilno: w Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie

26.09.2022 16:35
Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Wicepremier Piotr Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie

27.09.2022 17:14
W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji emigracyjnych debatują o tym, jak chronić polskie dziedzictwo za granicą. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński, zwracając się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, "dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie".