Redakcja Polska

W Warszawie trwa IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie

21.11.2022 13:33
Od piątku Warszawa jest stolicą muzyki wielu kultur. W sumie przez 9 dni festiwalu zaprezentuje się tu blisko 600 artystów z dwunastu krajów, w tym 5 orkiestr symfonicznych, 7 zespołów i chór.
Audio
  • W Warszawie trwa IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Koncert inaugurujący IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie
Koncert inaugurujący IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EufonieFoto: Leszek Szymański/PAP

Podczas festiwalu wystąpią znakomici kompozytorzy, instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci. - Motyw przewodni tegorocznego przeglądu to muzyka Austro-Węgier – wyjaśnia dyrektor programowy Eufonii Mieczysław Kominek.

Tegoroczna, 4. edycja Eufonii poświęcona jest muzyce krajów Europy Środkowo-Wschodniej bardzo szeroko rozumianej – wyjaśnia wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W tym roku przedstawianie kultury ukraińskiej jest bardzo ważne. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjął maestro Walentyn Sylwestrow - uznawany przez wielu muzykologów i krytyków muzycznych za najwybitniejszego żyjącego kompozytora ukraińskiego. W czwartek 24 listopada w Filharmonii Narodowej Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykona jego VIII Symfonię. Będzie to pierwsze wykonanie tego dzieła w Polsce. - Podczas wieczoru zabrzmi VIII Symfonia Walentyna Sylwestrowa, który ma także przyjechać na koncert, oraz dwa dzieła innych ukraińskich twórców - zapowiedział dyrygent.

W tegorocznym programie Eufonii znalazło się 13 koncertów, a wśród nich aż 3 światowe prapremiery utworów powstałych na specjalne zamówienie festiwalowe oraz 3 premierowe polskie wykonania muzyki węgierskiej i ukraińskiej. Festiwalowe sceny w tym roku to: Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski, Teatr Palladium, bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela oraz sala koncertowa "Nowa Miodowa". Dziesięć koncertów festiwalowych będzie dostępnych w bezpłatnym streamingu, a trzy muzyczne wydarzenia na żywo będzie transmitowała radiowa Dwójka.  

IAR/ep

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie już po raz trzeci w Warszawie

19.11.2021 14:17
9 festiwalowych dni, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety - łącznie około 500 artystów z 17 państw wystąpi w Warszawie na festiwalu. Tegorocznym motywem przewodnim jest romantyzm.

W Warszawie rozpoczął się XXII Festiwal Sinfonia Varsovia

08.06.2022 20:06
Większość koncertów tegorocznej edycji skupiona będzie wokół dwóch weekendów narodowych: weekendu norweskiego oraz weekendu ukraińskiego.

Rusza 65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

16.09.2022 13:00
"Połączenia" to hasło 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. To  największy w Polsce i jeden z ważniejszych na świecie festiwali o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej.

80. rocznica śmierci Brunona Schulza, wybitnego pisarza i artysty

20.11.2022 16:28
Bruno Schulz został zastrzelony przez niemieckiego oficera 19-go listopada 1942 roku na skrzyżowaniu ulic Czackiego i Mickiewicza w Drohobyczu. Tego dnia, w akcji przeprowadzonej przez Niemców, zamordowanych zostało od 100 do 230 drohobyckich Żydów.