Redakcja Polska

Portugalia: cykl filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Lizbonie

08.01.2023 09:00
W Cinema Nimas, uznawanym za jedno z czołowych kin Lizbony, trwa cykl filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Dodatkiem do wybranych dzieł polskiego reżysera jest film Jerzego Skolimowskiego “Na samym dnie”.
Krzysztof Kieślowski na spotkaniu z dziennikarzami po otrzymaniu Europejskiej Nagrody Filmowej Felix za film pt. Krótki film o zabijaniu
Krzysztof Kieślowski na spotkaniu z dziennikarzami po otrzymaniu Europejskiej Nagrody Filmowej Felix za film pt. "Krótki film o zabijaniu"PAP/Tadeusz Zagoździński

Władze stołecznego kina podkreśliły, że atutem prezentowanego cyklu dzieł Kieślowskiego są jego filmy po rekonstrukcji cyfrowej, takie jak “Podwójne Życie Weroniki”, a także obrazy z serii “Trzy Kolory”: “Niebieski”, “Biały” i “Czerwony”.

“Kieślowski był jednym z najlepszych reżyserów XX w. Stworzył kilka dzieł, których żaden kinoman nie może przeoczyć” - oceniła dyrekcja portugalskiego kina, informując, że cykl jego dzieł wyświetlany będzie do 11 stycznia.

Uczestniczący w jednym z pierwszych pokazów filmów Kieślowskiego Antonio Silva, mieszkaniec dzielnicy Benfica, wyznał, że po obejrzeniu “Niebieskiego” zamierza udać się na seanse dwóch pozostałych części “Trzech Kolorów” - “Białego” i “Niebieskiego”.

“To ambitne, filozoficzne kino, które na długo pozostaje w pamięci widza, zadając mu szereg pytań, w tym m.in. to o sens życia” - powiedział Antonio Silva.

Lizboński kinoman przyznał, że choć w ostatnich latach portugalscy widzowie nie mieli za dużo okazji, aby oglądać filmy Kieślowskiego, ale wielu pasjonatów kina pamięta popularność, jaką w dekadzie lat 90. cieszyła się twórczość polskiego artysty.

“Przed laty miałem okazję zobaczyć w portugalskiej telewizji publicznej RTP serię Kieślowskiego o nazwie "Dekalog". To właśnie ona zwróciła moją uwagę na tego nietuzinkowego reżysera i scenarzystę” - dodał Silva.

Cykl filmów Kieślowskiego promowany jest przez czołowe portugalskie rozgłośnie radiowe, m.in. Antena 1 oraz Antena 2, a także tygodnik “Visao”.


PAP/ho

"Kierował się miłością do Kościoła". Świat pożegnał Benedykta XVI

08.01.2023 00:05
Około 50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na watykańskim placu Świętego Piotra. Mówił on o "mądrości, łagodności i oddaniu" swego poprzednika. Podkreślił, że był świadkiem Ewangelii. Była to pierwsza w historii msza, podczas której urzędujący papież pożegnał swego zmarłego emerytowanego poprzednika. 

"Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Orszaki Trzech Króli przeszły przez setki miejscowości w Polsce i na świecie

06.01.2023 18:23
W uroczystość Objawienia Pańskiego w około 800 miejscowościach w Polsce i na świecie przeszły Orszaki Trzech Króli. Hasłem tegorocznych orszaków są słowa "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Królowie Azji, Europy i Afryki z rzeszą kolorowych uczestników wędrowali do stajenki, gdzie kłaniali się nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus i składali Mu dary.

Prawosławne tradycje bożonarodzeniowe na świecie

07.01.2023 15:03
Nocne nabożeństwa i czuwania wigilijne poprzedziły przypadająca w sobotę święta Bożego Narodzenia w obrządku prawosławnym - zakończył się długi, 40-dniowy post. W prawosławiu niektóre bożonarodzeniowe zwyczaje są takie same jak w chrześcijaństwie zachodnim, ale są też specyficzne tradycje, jak dzielenie się prosforą czy łódeczka, będąca w Grecji symbolem Świąt i odpowiednikiem zachodniej choinki.