Redakcja Polska

Unikatowe zbiory muzealne z platformy Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie trafią na portal KRONIK@

18.01.2023 18:30
Portal Kronik@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, to cyfrowa przestrzeń do prezentacji zasobów polskiej kultury i nauki. Na portalu znajdą się teraz cyfrowe dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Audio
  • Zbiory Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie trafią na portal KRONIK@ - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Bitwa pod Grunwaldem - obraz Jana Matejki
Bitwa pod Grunwaldem - obraz Jana MatejkiFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Wśród nich znajdą się dzieła najcenniejsze dla polskiego dziedzictwa narodowego, m.in. obrazy: "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, "Babie lato" i "Kuropatwy" Józefa Chełmońskiego. Kolejne zasoby będą pojawiać się sukcesywnie w najbliższych miesiącach.

- Takie projekty zwiększają zainteresowanie kulturą - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł powiedział, że na mocy porozumienia na portalu KRONIK@ znajdzie się kilkanaście tysięcy najcenniejszych dzieła sztuki z kolekcji instytucji. Jak dodał, chodzi m.in. o obrazy Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, "Pomarańczarkę" Gierymskiego czy dzieła Malczewskiego i Wyspiańskiego, a także eksponaty sztuki starożytnej, dawnej, rzemiosło. - Dla nas jest to niezwykle ważny element popularyzacji dziedzictwa, ale też zwiększania dostępności do naszych zbiorów – tłumaczy dyrektor MNW.

Minister Piotr Gliński dodał, że KRONIK@ to dodatkowe repozytorium zwiększające dostęp do dóbr kultury, ale także zwiększające ich bezpieczeństwo. Szef resortu kultury podkreślił, że Polska wspiera Ukrainę także w digitalizacji kulturowego dziedzictwa w obliczu rosyjskiej agresji

Obecnie na portalu kronika.gov.pl zgromadzono prawie 16 milionów obiektów pogrupowanych w 67 kategorii tematycznych. Wśród nich: archiwalia, książki, rękopisy, prasa, grafiki, plakaty, druki ulotne, dzieła sztuki i fotografie. Celem projektu jest stworzenie - w ramach istniejącej infrastruktury państwa - miejsca do długotrwałego i bezpiecznego przechowywania zasobów kultury i nauki, a także budowa platformy integrującej wszystkie dotychczasowe portale w tym obszarze, wraz z wyszukiwarką umożliwiającą przeszukiwanie zintegrowanych zbiorów.

IAR/ep

Pięć lat działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą "Polonika"

12.12.2022 12:44
Instytut zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem polskiej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. Jak mówi dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak, przez 5 lat działania "Poloniki" udało się zrealizować 535 różnorakich projektów.  

Jerzy Nowosielski uznany przez Sejm jednym z patronów roku 2023

10.01.2023 14:13
W tym roku - 7 stycznia - obchodziliśmy setną rocznicą urodzin tego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

30 lat temu zmarł Józef Czapski. Dokumentował zbrodnię katyńską

12.01.2023 12:21
Malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców słynnej paryskiej Kultury, dokumentator zbrodni katyńskiej zmarł 12 stycznia 1993 r. w Maisons-Laffitte pod Paryżem.  

Wystawy poświęcone włoskiemu renesansowi i 160. rocznicy powstania styczniowego. Plany Zamku Królewskiego w Warszawie

16.01.2023 12:23
Zamek Królewski przygotowuje prezentację dzieł Botticellego, Belliniego i Perugia oraz ekspozycje we współpracy z czołowymi muzeami i galeriami europejskimi, jak Luwr czy Muzea Kapitolińskie.