Redakcja Polska

Polski film "Wróbel" nagrodzony na festiwalu w Japonii

14.07.2023 16:51
Film "Wróbel" w reżyserii Marcina Janosa Krawczyka otrzymał nagrodę publiczności podczas festiwalu filmów krótkometrażowych w Tokio Short Shorts Film Festival and Asia 2023.
Kadr ze zwiastuna filmu
Kadr ze zwiastuna filmuYoutube/JanosFilmPro

Obraz został nagrodzony w kategorii najlepszy film zagraniczny. Otrzymał największą liczbę głosów od widzów, którzy obejrzeli film podczas projekcji na festiwalu oraz tych, którzy go w internecie. "Wróbel" to historia uzależnionego od alkoholu mężczyzny, który postanawia wyjść z nałogu i rozpocząć nowe życie. Rolę główną zagrał Dariusz Toczek.

Jest to druga nagroda przyznana polskiemu filmowi podczas festiwalu filmów krótkometrażowych w Tokio. Grand Prix, czyli nagrodę Georga Lucasa, otrzymał pod koniec czerwca film animowany w reżyserii mieszkającej w Polsce Izumi Yoshidy. Film mówi o polskich sierotach z Syberii, które po wybuchu rewolucji październikowej znalazły schronienie w Japonii.

Festiwal w Tokio to najbardziej prestiżowy konkurs filmów krótkometrażowych w Azji. W tym roku odbył się po raz 25.


IAR/dad

Dramatyczne losy uchodźców w słuchowisku PAH pod tytułem „DOM”

13.07.2023 14:00
Bohaterami 4-odcinkowego cyklu Polskiej Akcji Humanitarnej są m.in. Syryjczyk, Afganka a także dwójka Ukraińców, którym rosyjska agresja odebrała stabilizację i bezpieczeństwo.

50-lecie działalności obchodzi Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

14.07.2023 11:34
Jego misją jest kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. ORPEG wspiera także i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków za granicą.  

Baltic Opera Festival. Święto muzyki operowej w Sopocie i Gdańsku

14.07.2023 12:59
Od 14 do 17 lipca pierwsza edycja Baltic Opera Festival; to dwa spektakle premierowe, dwie orkiestry, dwa chóry i kilkudziesięciu znakomitych artystów: solistów i realizatorów.  

"Moje serce w Warszawie". Płyta nagrana z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

15.07.2023 10:00
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało singiel i teledysk zespołu Sorry Boys promujący album "Moje serce w Warszawie".