Redakcja Polska

Polscy artyści wystąpią na międzynarodowym festiwalu komiksu w Brukseli

04.09.2023 12:49
W dniach 8-10 września odbędzie się 13. edycja międzynarodowego festiwalu komiksu w Brukseli „BD Comic Strip Festival”. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Brukseli w wydarzeniu udział wezmą wybitni polscy artyści komiksowi – Wojciech Stefaniec i Przemysław „Trust” Truściński, znany przede wszystkim jako autor grafik do gry komputerowej „Wiedźmin”.
Audio
  • Krystyna Połtowicz z Instytutu Polskiego w Brukseli o polskich artystach na BD Comic Strip Festival 2023. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Polscy artyści na festiwalu komiksu w Brukseli | BD Comic Strip Festival 2023
Polscy artyści na festiwalu komiksu w Brukseli | BD Comic Strip Festival 2023Wojciech Stefaniec, źr. Instytut Polski w Brukseli

Program wydarzeń obejmuje wystawę wielkoformatowych ilustracji, wystawę multimedialną, warsztaty dla dzieci, rysowanie na żywo, a także debatę z udziałem Przemysława Truścińskiego i francuskiego autora Nicolasa Keramidasa na temat wpływów i zależności między komiksem a grami wideo. Będzie to także okazja do zakupu francuskich, niderlandzkich oraz oryginalnych wydań polskich komiksów, dzięki obecności Pawła Timofiejuka z polskiego wydawnictwa Timof Comics.

Pierwsza edycja festiwalu i targów „BD Comic Strip Festival” miała miejsce w 2010 roku. Wydarzenie jest jednym z corocznych spotkań, podczas którego Belgia celebruje komiks będący ważną częścią jej narodowej tożsamości. Aby uhonorować cenionych komiksowych bohaterów i ich wpływ na belgijską kulturę, w 1989 roku w Brukseli zostało otwarte muzeum komiksu, poświęcone są im także murale tworzone regularnie na terenie całego kraju, a komiksowe postaci widnieją nawet na belgijskich paszportach.

Tym, co wyróżnia polski komiks na rynku międzynarodowym, jest niezależność jego twórców. W przeciwieństwie do sceny amerykańskiej i francuskiej, w Polsce nie ma ścisłego podziału na komiks mainstreamowy i autorski. W rzeczywistości każdy polski artysta komiksowy tworzy niezależne publikacje, co oznacza, że ma artystyczną swobodę eksperymentowania zarówno z tekstem, jak i obrazem.

Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Brukseli podczas tegorocznej edycji BD Comic Strip Festival w Brukseli będzie można spotkać dwóch niezwykłych polskich komiksiarzy - Przemysława "Trusta" Truścińskiego i Wojciecha Stefańca. Ich komiksy tłumaczone są na języki obce, a grono miłośników ich twórczości stale się powiększa.

Wystawa na "BD Comic Strip Festival" zaprezentuje około piętnastu wielkoformatowych, drukowanych ilustracji obu artystów oraz ponad 80 ich najbardziej znanych prac w wersji multimedialnej. Autorzy przez cały czas trwania Festiwalu będą prezentować swoje wyjątkowe umiejętności podczas seansów rysowania na żywo oraz składając ilustrowane autografy. Na stoisku Instytutu Polskiego w Brukseli dostępne będą w sprzedaży polskie komiksy wydawnictwa „Timof Comics” oraz francuskojęzyczne wydanie komiksu „Andzia” Przemysława „Trust” Truścińskiego i niderladzkojęzyczne wydanie dwóch części komiksu z serii „Bardo” Wojciecha Stefańca: „Stolp” i „Rita”.

Z Krystyną Połtowicz z Instytutu Polskiego w Brukseli, koordynatorką projektu, rozmawiał Przemysław Pawełek.


"Ostatnich gryzą psy". Opowieść o drodze żołnierza do służby w Jednostce Wojskowej GROM

22.07.2023 09:15
Książka Pawła Mateńczuka, pseudonim Naval, weterana Jednostki Wojskowej „Grom”, pierwotnie wydana w 2017 roku, doczekała się nowej, rozszerzonej wersji.

Podpisano porozumienie dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce oraz lotu Polaka w kosmos

30.08.2023 13:03
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii podpisano porozumienie pomiędzy Polską i Europejska Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Umowy dotyczą także organizacji stażu dla Polaków w ESA oraz lotu Polaka w kosmos.

45 lat Krakowa na liście UNESCO. Obchody od 7 do 9 września

02.09.2023 12:00
Pochód Kopernikański, okolicznościowa wystawa, uroczyste sympozjum z udziałem przedstawicieli miast historycznych z całego świata – to niektóre punkty obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbywać się bedą od 7 do 9 września.

Budapeszt: konferencja "Kultura poza granicami" z udziałem polskich twórców

03.09.2023 10:00
Fundacja "Polska Wielki Projekt” chce przybliżyć Węgrom polskich artystów, kojarzonych z tak zwaną myślą konserwatywną. Temu celowi miała służyć zorganizowana w Budapeszcie konferencja "Kultura poza granicami”.