Redakcja Polska

Polacy coraz rzadziej czytają. Znikają kolejne księgarnie, rosną ceny książek

18.03.2024 13:08
Znikają księgarnie, rosną ceny książek, a czytelnictwo ani drgnie - ocenia poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza", przypominając słowa szefa MKiDN Bartłomieja Sienkiewicza o potrzebie programu dotyczącego utrzymywania księgarni i przeciwdziałania monopolizacji rynku wydawniczego.
Spada sprzedaż książek i prasy
Spada sprzedaż książek i prasy"Księgarze i wydawcy apelują do rządu o wprowadzenie stałej ceny książki. Ale nie wszyscy. Wszyscy za to zrzucają winę na rabaty" - czytamy w gazecie, w artykule której podano, że w Polsce "co trzy dni zamyka się jedna księgarnia". Rosną też ceny książek — w listopadzie 2023 r. o ponad 8 proc. w skali roku. "Rośnie też zadłużenie księgarń, które —

"Księgarze i wydawcy apelują do rządu o wprowadzenie stałej ceny książki. Ale nie wszyscy. Wszyscy za to zrzucają winę na rabaty" - czytamy w gazecie, w artykule której podano, że w Polsce "co trzy dni zamyka się jedna księgarnia".

Rosną też ceny książek — w listopadzie 2023 r. o ponad 8 proc. w skali roku. "Rośnie też zadłużenie księgarń, które — według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor — wyniosło pod koniec 2023 roku 14,3 mln zł. Spada za to sprzedaż książek i prasy. W 2023 r. o 14 procent" - podała "GW". Gazeta, powołując się na raporty Biblioteki Narodowej, przypomniała też, że maleje czytelnictwo. "W 2017 r. 38 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat zadeklarowało przeczytanie minimum jednej książki. W 2022 r. - 34 proc." - podał dziennik.

Propozycja mrożenia cen książki

W tym kontekście, jak przypomniała "GW", niektórzy wydawcy i księgarze opowiadają się za wprowadzeniem ustawy, która zamrozi cenę książki na poziomie ustalonym przez wydawcę na przynajmniej pół roku. Problemem są rabaty, które eliminują z rynku mniejsze księgarnie.

Projekt ustawy o stałej cenie książki przedstawiała w 2017 r. i 2021 r. Polska Izba Książki. Zgodnie z jego założeniami, obok ceny na okładce znalazłaby się data wydania książki. Cena obowiązywałaby przez rok, a maksymalny rabat udzielany przez księgarnie, wyniósłby 5 proc. Wyjątkiem byłyby targi książki, na których czytelnicy mogliby uzyskać maksymalnie 15 proc. rabatu. Za naruszenie przepisów miałyby grozić kary grzywny.

Apel do resortu kultury

"Księgarze i wydawcy apelują do Ministerstwa Kultury „o niezwłoczne podjęcie rozmów zmierzających do wprowadzenia ustawy o książce dającej szansę na rozwój czytelnictwa i uratowanie ginących polskich księgarni, a także nadzieję na ich reaktywację”. "GW" przypomniała przy tym słowa szefa MKiDN Bartłomieja Sienkiewicza, który ocenił, że w Polsce potrzebny jest program "nie tylko dotyczący czytelnictwa w Polsce, ale też możliwości utrzymywania księgarni, przeciwdziałania monopolizacji rynku wydawniczego w Polsce".

"GW" przypomniała także apel Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, które zaznaczyło, że w Polsce "aktualnie mamy całkowicie rozregulowany, wręcz zdemolowany rynek książki, który wpływa na upadek niezależnych księgarni".


PAP/GW/dad

Teatr Żydowski rozpoczyna współpracę z Teatrem Polskiego Radia. Pierwsze słuchowisko już wkrótce

16.03.2024 18:16
Teatr Żydowski rozpoczyna współpracę z Teatrem Polskiego Radia. Cykl będzie nosił nazwę "Radio-Teater". Pierwsze wspólne słuchowisko będzie można usłyszeć premierowo na antenie radiowej Jedynki w niedzielę 17 marca.

Polskie Radio dla Ukrainy: specjalny program podsumowujący dwa lata działalności

17.03.2024 10:09
17 marca mijają dwa lata od momentu uruchomienia Polskiego Radia dla Ukrainy - specjalnej anteny w języku ukraińskim. W związku z tym przygotowany został specjalny program podsumowujący dwa lata działalności. Program opowie o tym, w jaki sposób Polskie Radio dla Ukrainy przysłużyło się integracji ukraińskich uchodźców w Polsce, jak informuje o wojnie w Ukrainie oraz o dialogu polsko-ukraińskim.  

Sentymentalna podróż do przeszłości - wystawa albumów z zdjęciami z ubiegłych wieków w Muzeum Warszawy

18.03.2024 17:16
Prezentacja pod tytułem "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" udowadnia, że album to coś więcej niż książka ze zdjęciami; przeglądanie starych fotografii wywołuje emocje i prowokuje do sięgania w przeszłość.

Prof. Andrzej Rottermund laureatem XXV edycji nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

18.03.2024 12:07
Historyk sztuki, wieloletni dyrektor warszawskiego Zamku Królewskiego i były wiceminister kultury uhonorowany został za całokształt osiągnięć dla kultywowania i ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce i za granicą.