Redakcja Polska

Kultura kulinarna. Co można jeść w czasie Wielkiego Postu?

23.03.2024 10:00
Wielki Post to czas przygotowujący wiernych do największej chrześcijańskiej uroczystości - świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kuchnia postna powinna być pozbawiona dań mięsnych, powinno też się unikać słodkości, nie znaczy to jednak, że musi być mało smaczna.
Audio
  • Magdalena Tomaszewska-Bolałek o polskiej kuchni czasu Wielkiego Postu. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W czasie Wielkiego Postu nasi przodkowie jedli głównie zupy, takie jak żurek czy biały barszcz bez dodatków.
W czasie Wielkiego Postu nasi przodkowie jedli głównie zupy, takie jak żurek czy biały barszcz bez dodatków.shutterstock/ justsolove

Jest to czas czterdziestodniowego przygotowania do Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Jak powiedział Polskiemu Radiu ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu Polski to szczególny czas i szczególna szansa dla każdego, by dobrze przygotować się do Świąt Zmartwychwstania. "By zrozumieć, że nabożeństwa wielkopostne to nie jest jakiś folklor, ale kryją głębokie przesłanie, które mówi, że Pan Bóg, który stał się człowiekiem i przez mękę i cierpienie daje ludziom nadzieję na zmartwychwstanie i życie wieczne" - zauważa.

Ksiądz Leszek Gęsiak dodaje, że Wielki Post jest zwieńczeniem poszukiwania ważnej odpowiedzi na pytanie po co żyję - żyję, żeby po to żyć z Bogiem wiecznie.

W trakcie Wielkiego Postu wierni powinni unikać mięsa a także słodkości. Jak mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, autorka licznych publikacji kulinarnych - nie oznacza to wcale, że kuchnia postna musi być monotonna bądź nieciekawa. W polską tradycję kulinarną wpisało się wiele dań bezmięsnych, zwłaszcza mącznych, a wiele z nich powiązane jest także z okresami poszczenia, których w dawnym polskim kalendarzu było więcej niż obecnie.

Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, badaczką kultury kulinarnej z SWPS,  rozmawiał Przemysław Pawełek.

Czternastu młodych polskich naukowców rozpocznie staże w centrach ESA

21.03.2024 17:34
Czternastu młodych polskich naukowców wkrótce rozpocznie staż w centrach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwsze staże zaczną się 1 kwietnia, a cały program będzie realizowany między innymi w Instytucie Badawczym ESTEK w Holandii, Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii, a także w głównej siedzibie agencji w Paryżu.

W Zamku Królewskim w Warszawie wystawa "Włoskie widoki van Wittela"

22.03.2024 11:12
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza w podróż po słonecznej Italii. Odwiedzający wystawę "Włoskie widoki van Wittela" będą mogli zobaczyć Rzym, Neapol, Florencję i Tivoli widziane oczami wybitnego holenderskiego malarza, Gaspara van Wittela.

"Serce Ogrodu" - polski buk z Niemczy Europejskim Drzewem Roku 2024

22.03.2024 13:21
Polskie drzewo nazwane "Sercem Ogrodu" zostało zwycięzcą konkursu Europejskiego Drzewo Roku 2024. Monumentalny buk pospolity rośnie w Niemczy. Ceremonia rozdania statuetek Drzewa Roku 2024 odbyła się w środę Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Wilno: odsłonięto pierwszy w litewskiej stolicy pomnik powstańców styczniowych

22.03.2024 16:32
Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych został odsłonięty w Wilnie. W litewskiej stolicy jest to pierwszy monument, który upamiętnia bohaterów tamtego zrywu.