Redakcja Polska

Polskie Radio uhonorowało Agnieszkę Duczmal Diamentową Batutą

16.11.2021 14:09
Światowej sławy dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" otrzymała Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury, rozsławianie polskiej muzyki za granicą i za przybliżanie jej słuchaczom.
Audio
  • Diamentowa Batuta dla Agnieszki Duczmal - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Cezary Piwowarski

Agnieszka Duczmal podkreśliła, że wręczenie nagrody to dla niej zaszczytny moment. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedziała, że czuje się wspaniale. - "Bardzo podniośle i szczęśliwie. To wielki zaszczyt być w ten sposób wyróżnionym. To jak medal Herberta von Karajana" – stwierdziła laureatka nagrody.

Uroczystości w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego towarzyszył występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją laureatki. Dyrygentka zaprezentowała najważniejsze dzieła ze swojej ponad 50-letniej kariery.

Agnieszka Duczmal jeszcze w czasie studiów, w 1968 roku, utworzyła Orkiestrę Kameralną, przekształconą w 1977 roku w zespół Polskiego Radia i Telewizji, a od 1988 roku występującą pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus". Wraz z kierowanym przez siebie zespołem wybitna dyrygentka brała udział w wielu festiwalach europejskich, w tym w Warszawskiej Jesieni, występowała także w obu Amerykach oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Koncertowała między innymi z Marthą Argerich, Mischą Maiskym i Henrykiem Szeryngiem. Zespół pod jej batutą nagrał ponad 50 płyt dla polskich i zagranicznych wytwórni.

IAR/ep

 

 

Sukcesy polskiej kinematografii w Czechach

15.11.2021 15:43
Polscy filmowcy zdominowali w stolicy Czech dwa odbywające się w ostatnich dniach festiwale: „Niezłomni i Ofiarowani“ oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3KinoFest.

Ruszyła 21. edycja akcji „Szlachetna Paczka”. Pomoc do potrzebujących dotrze w połowie grudnia

15.11.2021 15:47
Pomysł jest prosty: potrzebujący pomocy zgłaszają swoje potrzeby, a ludzie, którzy chcą pomóc, ze specjalnej bazy wybierają konkretną rodzinę i spełniają jej marzenia.

Wkrótce rusza 12. Festiwal Polskich Filmów w Kanadzie

16.11.2021 11:18
12. Festiwal Filmów Polskich odbędzie się od 19 do 22 listopada 2021 w Toronto w kinie Revue.

Siódma edycja Play Poland Film Festival w Wielkiej Brytanii

16.11.2021 14:45
Po kilkuletniej przerwie popularny i zasłużony dla promocji kultury polskiej w Wielkiej Brytanii festiwal ponownie zagościł na mapie wydarzeń kulturalnych.