Redakcja Polska

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza w Krakowie

11.06.2022 18:33
Co roku, na początku lata, Instytut Kultury Willa Decjusza organizuje wydarzenie promujące różnorodność kulturową Krakowa. W tym roku, w obliczu poważnego kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich, zwraca uwagę na kulturę krajów, których twórcy – w wyniku wojny lub politycznych opresji – byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe

Organizując Festiwal „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza” chcemy pokazać, że budowanie wspólnoty polega zarówno na serdecznym współodczuwaniu, jak również na otwartości na inne głosy i tradycje, na zaciekawieniu kulturą sąsiadów - Nowych Krakowian, na chęci nauczenia się czegoś się od nich, a także nauczenia się czegoś o nich samych i przy okazji o każdym z nas - deklarują organizatorzy.

„Przymusowa migracja i praca twórcza na wygnaniu jest doświadczeniem rosnącego grona twórców. Dla tych osób, wolność ekspresji artystycznej jest z jednej strony wyrazem niezależności, a z drugiej sposobem na budowanie tożsamości narodowej i kulturowej. Wielu polskich twórców – wystarczy wspomnieć takich jak Adam Mickiewicz, Witold Gombrowicz, Fryderyk Chopin, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć, czy Czesław Miłosz – miało za sobą trudne doświadczenia życia i tworzenia na uchodźstwie. W Willi Decjusza, solidaryzując się z tymi, którzy zostali zmuszeni w ostatnim czasie do życia poza granicami swojego kraju, którzy trafili do Polski i Krakowa, w czasie Dni Solidarności umożliwiamy spotkanie z ich twórczością – spotkanie poza wszelkimi innymi podziałami” - mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza to trzy dni wydarzeń artystyczno-społecznych oraz warsztatów integracyjnych organizowane w geście solidarności z przedstawicielami kultur innych państw, zmuszonymi do emigracji.


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Program, przygotowany we współpracy z krakowską edycją Festiwalu Książki Intelektualnej “Pradmova”, obejmuje zarówno wystawy, koncerty, dyskusje, spotkania z tłumaczami, wydarzania dla dzieci oraz spotkania literackie gości z 8 krajów: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Angoli i Afganistanu, tworząc w ciągu trzech dni wspólną wielokulturową narrację. W ramach festiwalu zaplanowane zostały także akcje solidarnościowe na rzecz uchodźców wojennych i więźniów politycznych oraz prezentacja aktywności społecznych migrantów z różnych państw na rzecz praw człowieka, równości płci czy ekologii.

„Wydarzenia dwóch ostatnich lat są ogromnym sprawdzianem – dla społeczeństw z dojrzałości, dla pojedynczego człowieka sprawdzianem z ludzkości, dla sąsiadów – z otwartości, gościnności i solidarności. Ten sam egzamin zdaje też świat kultury. Czy w epoce totalnej humanitarnej katastrofy stać dzisiejszą kulturę na to, żeby łączyć, a nie dzielić, aby budować mosty, a nie mury, tworzyć wspólnoty, a nie wrogie obozy, uczyć miłości, a nie nienawiści?

Czy kultura może pomóc w obliczu tragedii? Czy może nieść pociechę? Uciekając od wojny i politycznych represji, miliony Ukraińców i Białorusinów znalazło się w Polsce i innych krajach UE. Wśród nich są tysiące twórców, literatów i malarzy, aktorów i muzyków, a każdy z nich opowiada własną (i naszą wspólną) historię niepowtarzalnym głosem swojej sztuki. Wszyscy jesteśmy bowiem do siebie podobni, mamy podobne (a czasem wręcz wspólne) doświadczenia stawania w obronie swojej wolności i indywidualności, ale także demokratycznych wartości”– mówi o idei festiwalu Andrej Chadanowicz, białoruski poeta i tłumacz, który obecnie jest stypendystą ICORN w Willi Decjusza w Krakowie.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio dla Zagranicy.


Źródło: Instytut Kultury Willa Decjusza/ho

Kongres Polska Wielki Projekt. Mateusz Morawiecki: Ukraińcy bohatersko bronią swojej i naszej wolności

10.06.2022 13:57
- Wygrywa ten, który jest gotów ponieść ofiarę. Wygrywa zwykle ten, kto ma więcej determinacji. Nie sama tylko siła techniczna, przewaga technologiczna i nie tylko same pieniądze się liczą. Wygrywa często ten, kto ma więcej odwagi - mówił premier Mateusz Morawiecki na Kongresie Polska Wielki Projekt.

Wiedeńska wystawa „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène Litorelle

10.06.2022 16:47
Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii zorganizował 9 czerwca wernisaż wystawy «Broken Dreams. War diary from the Ukrainian shelter» ukraińskiej artystki i projektantki mody Hélène Litorelle.

Uczniowie Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej na Węgrzech zakończyli rok szkolny

11.06.2022 17:45
W Budapeszcie po raz siedemnasty rozdano świadectwa Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej. Placówka, przeznaczona dla węgierskiej Polonii finansowana jest z budżetu państwa węgierskiego i działa według tamtejszego systemu edukacji.