Redakcja Polska

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz na Zamku Królewskim w Warszawie

05.12.2022 12:40
Ekspozycja "Abakanowicz. Konfrontacje" wybitnej polskiej artystki została otwarta w historycznych murach Biblioteki Królewskiej. Prace wybrano według klucza, jakim jest kontekst toczącej się wojny na Ukrainie.
Audio
  • - Po raz pierwszy na tak dużą skalę zgromadziliśmy eksponaty, które wzajemnie układają się w historię i są ciekawą zagadką dla publiczności – mówi kurator wystawy dr Mariusz Klarecki. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie
Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na wystawie na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: Piotr Nowak/PAP

Tak dużej monograficznej wystawy dzieł Magdaleny Abakanowicz nie było w Warszawie od wielu lat. Rzeźby można oglądać w Bibliotece Królewskiej -  jedynego w pełni autentycznego, ocalałego z pożogi wojennej pomieszczenia Zamku Królewskiego w Warszawie. Zapowiedzią wystawy jest ekspozycja ośmiu figur odlanych w brązie pod tytułem "Postacie stojące", ustawiona na Dziedzińcu Wielkim.

Magdalena Abakanowicz to najbardziej rozpoznawalne polskie nazwisko w świecie sztuki współczesnej – artystka totalna, indywidualistka i innowatorka, stale konfrontująca się z nowymi obszarami poszukiwań twórczych. Jej prace na stałe weszły w skład ścisłego światowego kanonu sztuki XX wieku.

Same obecne na wystawie prace wybrane zostały według klucza, jakim jest kontekst toczącej się obecnie wojny w Ukrainie i związanego z nią poczucia zagrożenia, odczuwanego wyraźnie także Polsce. Słowo „konfrontacja” nabiera tu dodatkowych znaczeń – jako konflikt zbrojny dwóch państw, ale także rodzące się w jego wyniku liczne konflikty wartości: między instynktem przetrwania a poczuciem obowiązku, między miłością bliźniego a wolą walki, między afirmacją życia a zwątpieniem w jego sens w obliczu niewyobrażalnych aktów przemocy i zniszczenia.

Obiekty zostały wyeksponowane jedynie przy użyciu światła, a scenografię stanowi zabytkowe wnętrze. Wszystkie elementy korespondują ze sobą, tworząc wspólną narrację.

- Po raz pierwszy na tak dużą skalę zgromadziliśmy eksponaty, które wzajemnie układają się w historię i są ciekawą zagadką dla publiczności – mówi kurator wystawy dr Mariusz Klarecki. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

Wystawa „Łukaszowcy” w Muzeum Narodowym w Warszawie

13.10.2022 14:36
Wielki powrót obrazów, prezentowanych w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku od maja 1939 roku do końca 1940 roku, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z naszej historii.

Rzeźbiarz Igor Mitoraj, czyli Polak o włoskim sercu

29.10.2022 12:47
- Biografia artysty jest niezwykle ciekawa. Można powiedzieć, że skupia w sobie jak w soczewce nie tylko jego osobiste losy, ale wręcz historię Polski – mówi Agnieszka Stabro, autorka beletryzowanej biografii "Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu", która wkrótce trafi do księgarń.

„Etnografki, antropolożki, profesorki”. Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

11.11.2022 17:18
Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką. Pierwsza kobieta, która wykładała antropologię w Oksfordzie, była polską uczoną. Zwrócenie uwagi na znaczenie, jakie w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce odgrywały kobiety, to główne przesłanie wystawy „Etnografki, antropolożki, profesorki”, którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Wystawa „Ukraina. Pod innym niebem” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

14.11.2022 10:29
To prezentacja prace ukraińskich artystów, będących ich reakcją na rosyjską agresję. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, reagującej na wojnę i barbarzyński atak Rosji.  

Wystawa "Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

25.11.2022 15:45
Ekspozycję, prezentującą dzieła czołowych malarzy polskiego romantyzmu. m.in. Marcina Zaleskiego, Jana Matejki, Artura Grottgera i Józefa Simmlera, otworzył prezydent Andrzej Duda.